Tiroid bezlerinin hızlı çalışması için ne yapmalı?” sorusuna rastlıyoruz. , Tiroid hastalarına şifa olacak bilgiler ve tarifler paylaşıyoruz. Lütfen, sağlığınız için özel haberimizi baştan sona kadar dikkatlice okuyunuz.

TROİD BEZLERİ NEDEN YAVAŞ ÇALIŞIR?

Tiroid bezlerinin yavaş çalışması sonucunda vücudun hormon dengesi bozulur. Hastalık öncesi kilo problemi olmayan kişilerde, hızlıca kilo artışı görülebilir.

Tiroid hastaları üzerinde yapılan vaka incelemelerinde ortak sorunlara rastlanmıştır. Hemen aşağıda tiroid hastalığı belirtilerini listeliyoruz:

Kilo vermede zorluk

Hızlı kilo alma

Uyku kalitesinin bozulması

Yorgunluk

Mutsuz ve sinirli ruh hali

Çok çabuk terleme

Depresyona eğilimin artması

TİROİD HASTALARI NASIL BESLENMELİDİR?

Selenyum zengini besinler tüketin: Yumurta, mantar, balık, sarımsak, soğan, tavuk eti, ay çekirdeği ve hindi eti selenyum açısından zengindir. Troid hastalarının kilo vermesine ve olumsuz etkilerin azalmasına yardımcı olur.

Dereotunu her gün yiyin: Dereotu, tiroid bezlerinin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor. Kahvaltıda, öğle veya akşam yemeğinde her gün dereotu yemeniz öneriliyor. Düzenli kullanımda iyi sonuçlar elde ediliyor.

Sigara ve alkol içmeyi bırakın: Gerçek şu ki sigara ve alkol, tiroid hastalarını daha kötü hale getiriyor! Hormon dengesini bozuyor. Hem sağlıklı yaşam hem troid hastalığından kurtulmak için sigara ve alkol içmeyi bırakın. Gerekirse bu konuda sağlık kuruluşundan yardım alabilirsiniz.

TİROİD HASTALARI NE YEMELİDİR?

İyot, selenyum, vitamin açısından zengin besinler tiroid hastaları için uygundur. Hem kilo vermesine hem hastalık belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. Dengeli biçimde günlük beslenmenize eklemede fayda vardır.

Kuru fasulye

Kırmızı mercimek

Kepekli pirinç

Keten tohumu

Kepekli makarna

Yumurta

Mantar

Dereotu

Sarımsak

Soğan

Izgara balık

Hindistan cevizi yağı

Izgara veya haşlama tavuk eti

Ceviz

Izgara veya haşlama hindi eti

TİROİD HASTALARI NE YEMEMELİ

Bazı yiyecekler tiroid hastaları için uygun olmayabilir. Aşağıda, tiroid hastalarının kaçınması gereken besinleri listeliyoruz:

Beyaz şeker

Beyaz un

Brokoli

Beyaz lahana

Turp

Kara lahana

Şeftali

Çikolata

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın