Tırnaklarınıza yapmamanız gereken şeylerden biri de tırnaklarınızı yememenizdir. Özellikle stresli, gergin ve heyecanlı olduğumuz zamanlarda hemen tırnaklarımızı yemeye başlarız. Bunun çok kötü bir alışkanlık olduğunu bilmemize rağmen de bunu yapmaya çoğu zaman devam ederiz. Bu durum hem sağlığımız için hemde tırnaklarımızın sağlığı için oldukça tehlikelidir. Bu sebeple bu alışkanlıklardan vazgeçmek oldukça önemlidir.

ESKİMİŞ OJEYİ KULLANMAYIN

Her ürünün bir son kullanım tarihi olduğu gibi ojelerin de var. Bu nedenle eski ojeleri tırnağınıza sürdüğünüzde hem kötü bir görünüm yaratacaktır hem de sağlığınıza zarar verecektir. Ojenizin bozulmaya başladığını zor sürülmeye başladığından, prüz bırakmasından anlayabilirsiniz. Bu tarzda bir ojeniz varsa bozulmuş demektir. 

TIRNAKLARINIZI DÜZ BİR ŞEKİLDE KESMEYİN

Tırnaklarınızı küt ve çok kısa bir şekilde kesmeyin. Çünkü tırnaklarımız bizi bakteri ve mikroplardan koruyan bir bariyer. 

OJENİZİ DEĞİŞTİRİN

Ojenizi tırnağınızda iki günden fazla tutmayın. Bol bol tırnağınızı havalandırın ve ojenizi de belirli aralıklarla değiştirin.

TAKMA TIRNAK KULLANMAYIN

Takma tırnak kullanmak trınağınıza aşırı derecede zarar verir. Takma tırnağı çıkarırken kendi tırnağınızı da yukarı kaldıracaktır. Ya da tırnağınızda iz bırakacaktır ve siz de bu izden kurtulmak için zımpara yapmak zorunda kalırsınız ki bu da tırnağınızın üst kısmının büyük ölçüde zarar görmesine neden olur.