Geç kalınması durumunda iltihap ne enfeksiyon gibi durumlar oluşur ve bu durum çok daha ciddi problemler açabilir ve cerrahi müdahale gerektirir.

Tırnak batması genellikle gençlerde görünen bir durumdur bebeklerde bu durum gözlenmez, erkeklerde kadınlara göre daha fazla görünen bir problemdir tırnak batması. Büyük çoğunlukta başparmakta görünen bir problemdir.

Tırnak Batması Neden Olur

Tırnakların özensiz ve biçimsiz kesilmesi sonucu yanlış uzayan tırnaklarda batık görünür. Dar ayakkabılarda ayakların sıkışması sonucu görünebilir. Ayak temizliğine özen gösterilmemesi sonucunda oluşabilecek enfeksiyonla tırnaklarda kalınlaşma sonucu batık görünebilir. Spor yapanlarda alınan darbeler sonucu tırnak batması oluşabilir. Ayak yapısından kaynaklı tırnak batması yaşanabilir.

Tırnakta hissedilen ağrı ile kendini belli eder ve yanma kızarma gibi başka belirtileri de gözlemlenir. Daha sonra deri kalınlaşması ve iltihaplanma oluşur. Bu iltihap geç kalınması durumunda enfeksiyona dönüşebilir.

Tırnak batması nasıl geçer?

Eğer tırnak batmasının erken safhasındaysanız evde uygulayacağınız tedavi yöntemleri, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileştirici ve enfeksiyonu önleyici olma konusunda başarılı olabilir.

Batık erken fark edilmiş ise sıcak suya ayaklarınızı sokup bekleyerek ve bunu günde dört kez tekrar ederek ve daha sonra sabunlu su ile yıkayıp iyiye kurutun ve ayakkabı giymemeye özen gösterin. Sandalet ve terlik giymek daha uygun olacaktır. İlk aşamada bu işinize yarayacaktır. Batık olan kısmı yukarı kaldırın ve pamuk sıkıştırın bunu hergün yenileyerek tekrar edin bir hafta sonra iyileşmeye başlayacaktır. Ağrılar olması normaldir bu durum için ağrı kesici kullanabilirsiniz.

İlk üç günde herhangi bir olumlu değişim olmaz ise mutlaka bir doktora görünün daha fazla geç kalmadan kısa birkaç işlem ile tedaviniz mümkün olacaktır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.