Anadon bitkisi bir çok hastalığa şifa olmakla beraber alternatif olarak kullanımı oldukça fazla olan bir bitkidir. Özellike deva olduğu ve önlediği hastalıkları sizler icin sıraladık:

Bu bitkinin çayı tüketildiğinde nefesinizi ve solunum yollarınızı açarak solunum yolları rahatsızlıklarına oldukça etkili olan bir şifa olmaktadır.

Balgam oluşmasını önleyerek grip ve solunum yolları enfeksiyonlarına oldukça iyi gelmesiyle bilinir. Özellikle kış aylarında ortaya çıkan mevsimsel rahatsızlıkları önler ve boğaz yollarında oluşan enfeksiyonları önlemektedir.

Kokusu ve verdiği hissiyattan dolayı sinüzit gibi hastalıklara engel olarak bu hastalığın getirdiği baş agrısı ve çeşitli ağrıları da önleyerek bu hastalıkları geçirmede oldukça önemli bir bitkidir.

Kadınlarda görülen menopoz etkilerini hafifleterek menopozun getirdiği yan etkileri de azaltmaktadır.

Astım rahatsızlığına birebir olan bu bitki sayesinde gün içerisinde daha rahat ve sağlıklı nefes almaya yardımcı olmaktadır.

Çok iyi bir balgam sökücüdür.

Mideyi rahatlatır ve gaz sancılarını çözer. Sindirime çok faydalıdır.

Anason çayı bebekler için çok faydalıdır. Yeni doğanlarda sıkça yaşanan gaz problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Dolaşım sistemine faydalıdır.

Rahatlatıcı etkisi nedeniyle sinir sistemini rahatlatır.

Kasları gevşetir. Spor sonrası çok faydalıdır.

Yüksek tansiyonu dengeler.

Migren ağrısı için destek olur.

Dahili enfeksiyonlar üzerinde etkilidir. Antibiyotik etkisi ile enfeksiyonların geçmesini sağlar.