17 Temmuz 2019
  • Istanbul 26.11°
  • Ankara 26.11°
  • Izmir 28°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.720
Dolar5,7199
Euro6,4216
Altın258,51

Televizyon Ve Cep Telefonları Tehlike Saçıyor!

Uzmanla ergenlik dönemindeki çocukların çok fazla akıllı telefon ve televizyon etrafında durmamaları ve bunlarla ilgilenmemeleri yönünde uyarılarda bulundular.

Televizyon Ve Cep Telefonları Tehlike Saçıyor!

Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların TV, akıllı telefon, tablet gibi diğer ekranlı ürünleri kullanımı ve obezite risk faktörleri arasındaki ilişkiyi ölçmek için yapılan araştırmada ortaya çıktı. TV, akıllı telefon, tablet gibi diğer ekranlı ürünlerin kullanımı obeziteye neden oluyor. Bu nedenle özellikle genç insanların bu tür teknolojik aletlerle münasebetinin en aza indirgenmesi yönünde uyarılarda bulunuyorlar.

Birçok lise öğrencisi ile iki yılda yapılan araştırmada, katılımcılar TV'ye kıyasla diğer ekranlı cihazlarda daha çok vakit geçirdiklerini bildirdiler. Katılımcıların birçoğu TV dışı diğer ekranlı cihazlarda günde 5 saatten fazla vakit geçirdiklerini söylerken, birçoğu ise her gün 5 saatten fazla TV başında vakit geçirdiklerini söyledi. Erkek katılımcıların yüzde 25'ten fazlası ve kadın katılımcıların neredeyse çoğu günde en az bir şekerli içecek tükettiklerini belirttiler ve erkeklerin neredeyse yarısı ve kadınların çeyreği günlük olarak yeterli miktarda fiziksel aktivite yapmadıklarını söylediler. Gençlerin yarısından fazlası ayrıca geceleri 8 saat uyku bile uyumadıklarını ifade ettiler. Araştırma sonuçlarına göre araştırmaya katılan gençlerin birçoğunda obezite olduğu gözlemlendi.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri