Prof. Dr. Kotil, "Yatağına yatmış ergenlik çağındaki çocukların cep telefonu ışığı ile uyuması çok zararlı. Fazla ışıkta kalmak ergenlik döneminde boyun kısa kalmasına, beyninin daha az gelişmesine yol açabilir." dedi.

Türk Nöroşirurji Derneği Spinal ve Preferik Sinir Cerrahisi Grubu Başkanı Prof. Dr. Kadir Kotil, cep telefonun hem ışığı hem de kendisnin yaydığı radyasyonun ergenlik çağındaki çocukların gelişimine zarar verebileceğini belirterek, "Yatağına yatmış ergen çağda bir gencin cep telefonu ışığı ile yatağında uyuması kadar tehlikeli bir şey olamaz. Fazla ışıkta kalmak çocuğun ergenlik döneminde boyunun kısa kalmasına, beyninin daha az gelişmesine sebep olabilir." diye ifade etti.

Tekirdağ'a bir konferansa katılmak adına gelen Kotil, AA muhabirine verdiği röportajda, uykunun insanın ana gereksinimlerinden biri olduğunu ve gelişen teknoloji ile insanların uyku sorunlarının arttığını bildirdi.

Cep telefonlarının insanın gelişim sürecine zarar verdiğini savunan Kotil, iyi bir gece uykusunun insanın gelişimi açısındanhayati önem taşıdığını belirtti.

İŞTE PROF. DR. KOTİL'İN AÇIKLAMALRI

"Kafatası kapalı bir giz kutusu gibi gözüküyor fakat değil. Kafatasının içindeki beyin dışarı iki şekilde açılıyor. Bunlardan ilki göz. Fazla ışık bize zarar verebilir. Yatağına yatmış ergen çağda bir çocuğun cep telefonu ışığı ile yatağında uyuması kadar tehlikeli bir şey olamaz." diyerek açıklamalarını bitirdi.