Beyin tümörlerinin bazılarının çıkış noktası genetik olmakla beraber birçoğunun da nedenlerinin henüz su yüzüne çıkmadığını belirten uzmanlar beyin tümörünün en erken belirtisinin tekrarlayan baş ağrıları olduğu yönünde bilgiler verdi. Tekrarlayan baş ağrıları sebeplerinden şikayetçi olanların mutlaka bir doktor muayenesi yapmaları gerektiğini belirtti.

En yaygın beyin tümörlerinin kötü huylu olduğunu kaydeden uzmanlar, genetik tümörlerde önlem alınmasının gerekliliğinden bahsetti, bazı beyin tümörlerinin küçükken tanımlanabildiğini ancak bazılarının hiçbir ibaresi olmadığını belirten uzmanlar bir insan kafasını bir yere çarptıktan sonra kafasında kanama var mı yok mu derken film çektirirken beyninde tümör olduğu anlaşılabilir rastlantısal bir şekilde. Her tümör ailesel geçişli değildir ama ailede tümör nedeniyle ölüm varsa daha dikkatli olunması gerektiğinden bahsettiler.

Gelişen tedavi yöntemleriyle hastalık teşhisinin kolaylaştığını belirten uzmanların, cep telefonu kullanımı ve radyasyon ile beyin tümörü ile kanıtlanmış bilimsel bir bağ olmadığını da sözlerine ekleyerek ameliyat yöntemi hakkında hastaların büyük bir çoğunluğunun felç riskine odaklandığını ve böyle bir riskin söz konusu olmadığını belirtmişlerdir.