Sürekli Şey Diyorsanız Bu Hastalığın Belirtisi Olabilir!

Konuşma esnasında sürekli şey kelimesi kullanıyor ve kullanacağınız kelimeyi unutuyorsanız dikkat etmeli ve sıklığını kontrol etmelisiniz.

Sürekli Şey Diyorsanız Bu Hastalığın Belirtisi Olabilir!

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Balaban, devamlı olarak şey kelimesinin kullanılması ve sözcük bulmada zorluk çekilmesinin alzheimerda yaşandığını belirtti.

ALZHEİMER BELİRTİLERİNDEN ŞEY KELİMESİNİN KULLANIMI

Doç. Dr. Balaban, “ Alzheimer hastalığının değişik tipleri bellekten çok mekanı algılama işlevlerinde bozuklukla başlamakla beraber; tipik klinik niteliği yakın hafızaya ait bozukluklarla başlamasıdır. Uzun zamanlı hafıza korunmuşken kısa zamanlı bellekte bozulmalar dikkati çeker. Vakit geçtikçe, hastalığın ileri seviyelerinde uzak bellek de bozulur. Bu anlamda hasta, aynı soruları birçok kez sorabilir. Anlattığı bir hususu defalarca kez daha evvel hiç anlatmamış gibi söyleyebilir. Özel eşyalarını koyduğu alanları kaybeder, randevularını hatırlamaz, yemeği ocakta ya da anahtarı kapıda bırakabilirler. Kısa zamanlı bellek sorunların yanında lisan bozuklukları görülebilir. Hastalarda en çok görülen ve dikkat çeken ise sözcük bulma zorluğudur. Söyleyecekleri sözcük yerine ‘şey’ sözcüğünü sık kullanma görülür. Tutuk konuşma ve cümle uzunluğunun kısalması, evet-hayır biçiminde kısa sözcüklerle cevap verme diğer dikkat çeken hallerdir. Hastalığın ilerleyen aşamalarında adlandırma bozukluğu ve akıcı ancak anlamsız konuşma da olabilir." şeklinde açıklamada bulundu.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR