Diş etleriniz, yemek yerken ya da ağız bakımınızı yaparken sürekli kanıyorsa, C vitamini eksikliği yaşadığınızın bir nedeni olabilir. Bu hayatımıza yerleşen kalıcı bir sorun olmadan önce, mutlaka bir uzmandan yardım alıp bu rahatsızlığın önüne geçmemiz gerekiyor. Uzmanlar, diş eti kanamalarına karşı mutlaka içerisinde yüklü miktarda C vitamini bulunan besinleri tüketmemiz gerektiğinin altını çizdi. Örneğin; ıspanak, domates, portakal, brokoli, mandalina vb. meyve ve sebzeleri sıklıkla tüketmeniz gerekmektedir.

EV YAPIMI DOĞAL DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

ZERDEÇAL

Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz 1 çay kaşığı zerdeçalla, aynı miktarda hindistan cevizi yağını karıştırın. Oluşturduğunuz karışımın üzerinde 2-3 damla da nane yağı ilave edip, macun haline getirin. Bu karışımı, diş macunu gibi dişlerinize uygulayın. Bu tarif, dişlerinizin beyazlamasına ve nefesinizi tazelemeye yardımcı olacak.

ÇİLEK

Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerin başında gelen çileği önce kaşıkla ezin. Daha sonra satın aldığınız deniz tuzunu toz haline getirin. Çilekle karıştırarak macun haline getirdikten sonra dişlerinize masaj yaparak sürün. Ağzınızı iyice yıkadıktan sonra, mucizevi sonuca şahit olacaksınız.

LİMON

C vitamini deposu limonun suyuyla tuzu karıştırıp dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı bu suyla çalkalayın. İstediğiniz sonuca kısa sürede ulaşabileceksiniz.

FESLEĞEN

Hoş kokulu ve taze fesleğen yapraklarını ezerek, toz haline getirin. Diş macunu yerine bu püreyi düzenli olarak dişlerinize uygulayın. Dişlerinizi fırçalamadan 5-10 dk önce de uygulayabilirsiniz. Fesleğen sayesinde dişleriniz daha beyaz olacak. Fesleğen aynı zamanda ağız kokusunu da önlemeye yardımcı olur.