Sumak Nedir? Sumak Faydaları

Çoğunlukla salata ve et yemeklerinde kullanılan sumak, kalp hastalıklarından boğaz ağrısına kadar birçok faydasıyla biliniyor.

Sumak Nedir? Sumak Faydaları

Sumak Nedir? Sumak Faydaları

Yabani bir bitki olan sumağın yaklaşık 150 türü bulunuyor ve sıcak yerlerde yetiştiği biliniyor. Sumak bitkisinin meyvesi küre şeklinde, kırmızımsı bir renkte ve ekşi bir tatta olur. Uygun şekilde kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülür ve baharat olarak kullanılan 'sumak' yapılır. Kokuyu azaltma özelliğinden sebep soğanlı salatalarda tercih edilen bir baharattır.
SUMAĞIN FAYDALARI
İçerdiği antioksidanlar ve antimikrobiyal özelliği ile sumak, hazımsızlığı ve iştahsızlığı gidermeye yardımcı olur. Kusma ve ishali kesmeye destek olduğu gibi, boğaz ve diş eti hastalıkları gibi birçok rahatsızlık için de tedavi yönteminde kullanılır. Sumağın grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı vücut bağışıklını güçlendirerek hastalıklara karşı koruma oluşturur. Ayrıca ateş düşürücü özelliği de bilinmektedir ve solunum sistemini düzeltmede de kullanılır. Kan şekerini ve kolesterolü düzenleyen sumak, adet düzensizliği yaşayanlara veya adet döneminde ağrı yaşayanlara yarar sağlar.
ABD’de gerçekleştirilen çalışmalarda, kalp hastalıklarına, kansere ve yaşlanmaya sebep olabilen serbest radikalleri etkisiz hale getirdiği tespit edilmiştir. Araştırmalara göre sumak, DNA tamirini sağlıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR