Spor Salonlarında Koronavirüs Yayılma İhtimali

Koronavirüs salgınının başından beri çeşitli araştırmalara imza atıldı. Yeni bir araştırma doğrultusunda ise spor salonlarında yeni tip koronavirüs riskinin oldukça az olduğu açıklandı. 

Spor Salonlarında Koronavirüs Yayılma İhtimali

Spor Salonlarında Koronavirüs Yayılma İhtimali

Koronavirüs döneminde sağlıklı yaşamın önemi daha çok arttı. Bilim insanları ise Kovid-19 salgını nedeniyle spor salonlarını incelemeye aldı. Yapılan araştırma doğrultusunda, spor salonlarından Kovid-19 bulaşma ihtimalinin oldukça az olduğu tespit edildi.

Düzenli spor yapmanın fiziksel ve ruhsal sağlığa faydasının olduğu bilindiği için, uzmanlar salgın boyunca toplumun sağlığı için spor salonlarının açık kalmasının önemli bir role sahip olduğunu açıkladı.

İngiltere’deki Sheffield Hallam Üniversitesi’nden bilim insanları, Eylül’den bu zamana 14 Avrupa ülkesinde 62 milyonun üstünde spor salonu faaliyeti incelendi ve analiz edildi.

MARKETLER SPOR SALONLARINDAN DAHA TEHLİKELİ

Gerekli hijyen sağlanarak, sosyal mesafe kuralına dikkat edildiği takdirde, virüsün bulaşma oranının çok düşük olduğu tespit edildi. Her 100 bin ziyaret başına yaklaşık 0,78 vaka ortaya çıkabileceği ve bunun neredeyse yok denecek seviyede olduğu belirtildi.

Aynı araştırma kapsamında, marketten alışveriş yapmanın, dışarıda yemek yemenin ve benzeri aktivitelerin spor salonundan daha yüksek risk taşıdığına dikkat çekildi.

İngiltere’de uygulanmaya başlanan 3 aşamalı önlemler doğrultusunda, çok yüksek oranda risk altında olan bölgelerdeki tüm spor salonlarının kapatılması şart koşulmakta. Ancak, çok fazla risk altında yer alan Liverpool ve Lancashire, spor salonlarını kapatmanın toplumun sağlığını bozacağını belirterek alınan bu karara itiraz etti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR