Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Sosyal Mesafeye Dikkat Ederek Yüzün

Coronavirüs pandemisine karşı alınan önlemler doğrultusunda birçok otel ve tatil beldesi hizmet vermiyordu. Ancak gerekli önlemleri alan tesislere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından faaliyete geçebileceklerine dair bir sertifika verilecek. Sertifika alan tesisler 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek.

Sosyal Mesafeye Dikkat Ederek Yüzün

Sosyal Mesafeye Dikkat Ederek Yüzün

Kavurucu yaz sıcakları yaklaşırken hemen herkes bu yaz tatil yapıp yapamayacaklarını düşünmeye başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tatilini Türkiye’de yapacak olan kişiler için, ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna kadar geniş bir yelpazede bir dizi yeni tedbirin anlatıldığı 132 maddelik sağlıklı turizm sertifikasyon programını yayınladı. Gerekli önlemleri alan tesislere faaliyete geçebileceklerine dair sertifika verilecek ve bu tesisler 1 Haziran’dan itibaren faaliyetlerini sürdürebilecek.

DENİZ VE HAVUZDAN CORONAVİRÜSÜ BULAŞIR MI?

Yayımlanan genelge kapsamında birçok alanda alınacak hijyen kuralları sıralanırken vatandaşların en merak ettiği konulardan biri de “Havuz ve denizden Coronavirüsün bulaşır mı?” sorusu oldu. Virüsün insanlara doğru şartlandırılmış havuz suyu yoluyla bulaşabileceğine ilişkin henüz herhangi bir kanıtın olmadığını söyleyen Ulusal Havuz Enstitüsü Başkanı Korcan Kurtoğlu, şu şekilde konuştu:

“Genelge kapsamında da havuz suyunun, havuz ve çevresinin temizliği ve hijyeni azami ölçüde sağlanacak, serbest klor seviyesi açık havuzlarda 1-3 ppm, kapalı havuzlarda 1-1,5 ppm arasında tutulacak. Bunlar zaten Sağlık Bakanlığı’nın 9 yıldır yürürlükte olan yönetmeliği ile de uyumlu. Ayrıca benzer bültenler Almanya ve ABD’de de yayınlandı. Periyodik olarak ölçümlenen klor seviyeleri kayıt altına alınacak ve doğrulanacak. Özellikle otel havuzlarında ve halka açık havuzlarda, sudaki klor ve pH seviyesini otomatik olarak ölçen, bu ölçümleri kaydeden ve buna göre kimyasal dozlayan sistemler kullanılması çok çok önemli. Ayrıca, havuzlarının sistemlerinin sağlıklı yapılmış olduğundan ve havuzlarının doğru şartlandırıldığından emin olmak isteyen tesis sahipleri ve yöneticileri TS 13661 isimli Türk standardından ve sitemizde de bulunan UHE-4 isimli talimatımızdan faydalanabilirler. Doğru şartlandırılmış havuz suyundan virüsün bulaşacağına dair bir kanıt yok fakat kullanıcılar havuzda yakınlaştığında bulaşma riski var. Bu yüzden sosyal mesafeye dikkat etmemiz gerekiyor. Dışarıda nasıl kişiler ile aramızda mesafe bırakmalıysak, havuzda da Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği mesafelerin bırakılması gerekiyor.”

BİRÇOK MEKANDA ÖNLEMLER ARTTIRILDI

Konaklama tesisleri için yayınlanan genelge ile birçok önlem alındığını belirten Kurtoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Sauna, hamam, buhar banyosu gibi alanlar da havuz ve denizlerden sonra kişilerin bir diğer merak ettiği nokta olarak karşımıza çıkıyor. Turizm Bakanlığı genelgesine göre “Sağlıklı Turizm Sertifikası” bulunmayan tesisler bu gibi alanlarını açamayacak. Ayrıca mutlaka bu tip alanlarda da kullanıcı sayısı kısıtlanmalı, her kullanımdan önce ve sonra mutlaka dezenfeksiyon yapılmalıdır. Ayrıca kese, sabun, duş jeli, şampuan vb malzemeler tek kullanımlık olacak. Yeni her yerde olduğu gibi burada da sosyal mesafeye dikkat edilmeli.

KİŞİSEL HAVUZ YAPIMINA TALEP ARTTI

Vaka sayılarının azalması ile birlikte atılan normalleşme adımları atılmaya başlandı. Tatil sezonu için birçok kişi virüs nedeniyle endişe duyarken salgının yayılmasından itibaren havuzlu sitelere ve müstakil evlere rağbet arttı. Kişisel havuz yapım talebi, geçen seneye göre yüzde 25-30 oranında arttı. Salgın nedeni ile ticari hareketlilik geçtiğimiz iki ayda azalmış olduğundan, özel havuz yapımındaki artış belki bu senenin rakamlarına yansımayacak ancak, önümüzdeki sene, bu sene yaşananların da etkisi ile özellikle özel ( kişisel ) havuzların yapımının yukarıdaki oranlarda artacağını öngörüyoruz. Bu sene de kiralık havuzlu villa tarzı tatil seçeneği de ön plana çıkacak.”

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR