Hergün evimizde kullanımımıza dahil ettiğimiz çamaşır suyu, klorak, ağartıcılar ve tuz ruhuların zehirleme yaptığı haberlerini gün gün okumaktayız. Özellkle de bu kimyasal maddeleri birbirlerine karıştırmamız durumlarında zehirlenme kaçınılmaz olmakta. 

Peki bu zehirleme vakalarından kaçmak adına neler yapılabilir. Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay kimyasal zehirlenmelere karşı evlerimizde ne gbi önlemler alamalıyız konusunda açıklamalarda bulundu. 

ZEHİRLEME DURUMUNDA NE YAPILMALI?

Çamaşır suyu ya da benzeri bir kimyasal zehirlenmesi kendisini hemen belli eder. Gözde yanmalar, ciltte kaşınmalar ve kızarıklıklar, kusma, bulantı, ishal, göğüste oluşan ağırlık hissi, solunum sıkıntısı, baş dönmesi gibi belirtiler oluşur.
Böyle bir durumda ilk yapılması gereken kişiyi ortamdan uzaklaştırmak ve temiz hava alabileceği bir ortama götürmeliyiz. Kimyasal maddenin yapısına göre kusturmak bazen zarar verebilir. Bu nedenle kazazede kusturulmaya çalışılmamalı. Acil tıbbi yardım gelene kadar veya sağlık merkezine ulaşana kadar bol su verilmeli.

DETARJANLARI KARIŞTIRMAYIN

Çamaşır suyu ya da benzeri kimyasal zehirlenmesi genelde başka kimyasallar ile karıştırıldığında meydana gelir. Örneğin sıkça yapılan hatalardan biri, banyo veya lavabo gibi kapalı bir alanı temizlerken önce çamaşır suyu sonra su dökmeden üzerine tuz ruhu dökülmesidir. Kişinin bu kimyasal karışımını güçlü bir şekilde soluması zehirlenmesine sebep olabilir. Dolayısıyla çamaşır suyu asla diğer kimyasal maddelerle karıştırılmamalı.

KLORAĞI BOL SU İLE YIKAYIN

Özellikle tuz ruhu gibi çamaşır suyuyla tepkimeye giren kimyasal maddeler ciddi zararlar verebilir. Birden çok kimyasal temizleyici kullanmak istiyorsanız her ikisi arasında zaman bırakın ve diğerini kullanmadan önce muhakkak bol su ile temizleyin.