Soğan özellikle bir çok hastalığa karşı antibiyotik etkisi göstermesiyle bilinmektedir. Soğan familyasının en sağlıklı olanlarından mor soğanlar süt besiniyle birleştikleri zaman tansiyon düşürücü bir etki göstererek hastalıklara karşı oldukça etkili bir silah haline dönüşmektedir. Şeker hastalığına da oldukça iyi gelen mor soğan sütle birleştiğinde tüketildiği zaman safra kesesi sorunlarına da büyük oranda engel olmaktadır. 

Mor soğanı kaynamış sütün içerisine ekleyip bu kürü tükettiğiniz zaman bir çok hastalığın da önüne geçmiş olacaksınız. Midede oluşan rahatsızlıkları büyük oranda geçirmesiyle bilinen bu kür sayesinde midede oluşan asit problemlerine de büyük oranda engel olacaksınız. Gribal hastalıklara da oldukça iyi gelen bu kürü ayrı olarak mor soğan ve bal karışımı şeklinde tüketmek bu sorunlarınıza veda etmenize neden olacaktır. 

Hazırladığınız bu karışımı haftada bir defa olmak üzere kullandığınızda idrar yolları hastalıklarınızın geçmesi adına da oldukça büyük rol oynamaktadır. Özellikle enfeksiyonda hastalıklara karşı birebir olan bu kürle birlikte bu tür hastalıklara yakalanmayı da büyük oranda önlemiş olacaksınız.