Smear Testi Nedir?

Rahim ağzı kanser testi olarak bilinen Smear testi, çok sık uygulanır. Bu test rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için yapılır. Peki Smear testi nedir? Ne zaman uygulanır?

Smear Testi Nedir?

Rahim ağzı kanser testi olarak bilinen Smear testi, çok sık uygulanır. Bu test rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için yapılır. Peki Smear testi nedir? Ne zaman uygulanır? Yanıtlar haberimizde.

Smear Testi Nedir?

Rahim ağzı kanseri kadınlarda meme kanseri ile birlikte en sık görülen hastalıklardan birisidir. Tarama testleri hayat kurtarıcıdır. Rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için kullanılan testlerden birisi de smear testidir. Smear testi, rahim ağzı değerlendirmek ve rahim ağzı kanser ve kanser öncüllerinin erken tanısını yapmak için kullanılır. Jinekolojik muayenin bir parçasıdır ve ağrılı değildir.

Smear Testi Ne Zaman Yapılır?

İşlem öncesi hasta en az 24 saat cinsel ilişkiye girmemiş olmalıdır. En az 72 saat vajinal krem kullanmamış ve vajinal duş yapmamış ve vajinal kanaması olmamış olmalıdır. En ideal zaman adet kanamasının bitiminden 10 gün sonra başlayarak bir sonraki adet kanamasına kadar olan süredir.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri