Smear Testi Kimlere Yapılır? Smear Testi Yaptırmak Mecbur mudur?

Kadınlara yapılan Smear testi hangi hastalıkların belirlenmesi için kullanılır? Smear testini kaç yaşından itibaren yaptırmak gerekir? Smear testi kimlere yapılır? İşte kadınların e çok merak ettiği soruların cevabı...

Smear Testi Kimlere Yapılır? Smear Testi Yaptırmak Mecbur mudur?

Rahim ağzı kanseri kadınların korkulu rüyasıdır. Kanser tanısı geç konulduğunda, kadınlar için ölümcül sonuçları olabilecek bir hastalıktır, fakat smear testi ile erken teşhis hayat kurtarabilir. İşte, smear (PAP) testi hakkında merak edilenler...

SMEAR TESTİ NASIL YAPILIR?  

Smear testi rahim ağzı kanalından ve vagen duvarından dökülen akıntıyla karışık hücrelerin bir cam üzerine alınarak ve boyanarak mikroskopla incelenmesi esasına dayanır. Jinekolojik muayenede vagen ve rahim tümüyle normal görülebilir. Fakat smear testini bu muayeneye eklemeden tam bir kesin fikir sahibi olunamaz.

Bu testin alınması sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz. Sadece rahim ağzı fragilse fırça darbesi sonucu biraz kanayabilir. Lekelenme tarzı bir kanama oluşabilir. Test alınmadan evvel 3 gün cinsel ilişki yaşanmamış olması ve vagen içinin suyla yıkanmamış olması testin başarı oranını yükseltir. Son adet tarihi, hastanın yakınmaları, gebelik sayısı ve klinik muhtemel teşhis istek kağıdında belirtilir.

NE SIKLIKTA YAPTIRILMALI?

Bu testin alınma sıklığı hususunda tam bir fikir birliği mevcut değildir. Ne kadar sık alınırsa o kadar yalancı pozitif ya da negatif sonucu ekarte etmiş oluruz. 3 ay , 6 ay veya 1 yıl arayla alınmasını öneren uzmanlar vardır. Fakat herhangi bir problem görünmüyor ve test sonucu normal ise 1 yıl arayla alınmasının yeterli olabilir. Eğer sorun varsa bu durumda testi daha sık tekrarlamak doğru olacaktır.

KİMLER YAPTIRMALI?  

Smear testini 18 yaşından itibaren veya cinsel aktivite başladıktan sonra aldırmaya başlamanız gerekir. Bakire kızlarda da bu test yaptılabilirler. Sadece spekulum takılmaması gerekir. Hymenal boşluktan ince smear fırçasıyla girilerek arka forniksten akıntı örneği alınır. Aynı biçimde tespit edilerek inceletilir.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR