Şizofreni hastalarının tedavi süreçlerine katılımını desteklemek kadar onlara bu iyileşme süreçlerine yardımcı olmak da büyük önem taşımaktadır.
Şizofreni hastalığına yakalananlar özellikle tedavi süreçlerinde dış dünyayla kendi dünyaları arasında kalmış oldukları için onları bu araftan kurtarmak da bir o kadar zorlu bir yolculutur. Uzmanlar şizofreni hastalarının fazla mantık dışı konuşmalarından ve gerçek hayatla bağdaşmayan sözler söylemesinden rahatsız olunmaması gerektiğini ve dış dünyaya adapte olmaları için onların bu sorunlarına karşılık verilerek karşılıklı diyalog halinde bulunulması gerekmektedir.

Şizofreni hastalığına yakalananan kişiler herşeyi sorgulamakla beraber bunun yanında tartışmaya açık bir ortama da oldukça elverişlidirler. Bu durum tansiyonun hızla artmasına sebebiyet vermeden büyütülmemelidir. Kişi gerçekleri görene kadar bu zorlu süreçte onun yanında olmak ve yanında olurken de özgürlüğünü kısıtlamamak büyük önem taşımaktadır. Hasta bir iki haftadan sonra aldığı ilaçlardan dolayı da sakinleşerek daha huzurlu ve mantıklı bir düşünme ortamını zaten kendisi yaratacaktır. Bu durumda size düşen tek görev onun yanında olup ona destek olduğunuzu belli etmek olacaktır.