Deride siyah nokta oluşumu bir çok sebepten ötürü çıkmaktadır. Normal bir deri her gün düzenli olarak yağ salgılıyor. Bu özellik, cildin nemli kalmasını sağlıyor. Fakat bazı ciltlerde yağ bezeleri aşırı çalışıyor. Bu durum ise fazladan üretilmiş yağ hücrelerinin ölü deri, kir ve terle karışarak gözenekleri tıkamasına ve siyah noktaların oluşmasına yol açıyor. Burun derisindeki gözenekler genellikle diğer bölgelere göre daha geniş ve daha belirgin oluyor.

GÖZENEKLERİ GENİŞLETİYOR!

Tıkanmış olan gözenekler ise zamanla daha da genişliyor. Bu sebeple burun derisi mutlaka temizlenmeli. Bunun için mekanik temizleme ve soyma yöntemleri tercih edilebiliyor. Tırnaklarla, dolaşımı bozarak siyah noktaları sıkmak doğru değil. Hem tırnaklarımızın içerisinde biriken göremediğimiz mikroplar hem de havada oluşan mikropların gözeneklere dolmasından kaynaklanan kir birikimleri bu sebeple oluşmaktadır.

Siyah noktalar cildinizden tamamen temizlendikten sonra da mutlaka bir tonik veya salisilik asit içeren bir peeling yardımıyla bu gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olmak gerekiyor. Aksi takdirde temizlenen gözenekler açıldığı için içerisine tekrar kir dolması kaçınılmaz olmaktadır.