Baş ağrısı genellikle stres, yoğun çalışma ve uykusuzluk gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Ancak baş ağrısı bazen beyin tümörü, beyin kanaması ve anevrizma gibi yaşamı tehdit eden hastalıkların ilk, hatta tek belirtisi olabiliyor.

Genellikle başın arka kısmında başlayan ve öne doğru yayılan bir baş ağrısıdır. Bu tipteki baş ağrısı boyun ve kafa derisini de kapsayabilir. En çok karşılaşılan baş ağrısı tipi olan gerilim tipi baş ağrısı boyun, omuz, kafa derisi ve çene kaslarının gerilmesi ile ortaya çıkar. Ve belirtilerini geçirmemiz için bunları uygulamak gerekiyor;

İlk olarak esneyin ve dik oturun (ki bunu zaten sürekli yapmalısınız). Başınığızı aşağı eğin ve çenenizi göğsünüze yaklaştırın. Bu sırada ense ve omurganızda bir esneme hissedeceksiniz. Daha derin bir esneme için elinizle hafifçe başınıza üstten bastırın. 15 saniye bu şekilde esneyin ve gerekli hissettikçe tekrarlayın.

Kafatasınız çevresinde bulunan 4 ana kas var. Stres, yorgunluk ve egzersiz yapmamak ise bu bölgede ağrıya sebep oluyor. Bu sebeple ilaç almadan önce basit esneme egzersizleri bu ağrılarınızın geçmesi için denenmesi gereken bir yöntem.