Sıcak günlerin de gelmesiyle herkesin korkulu rüyası sivrisinek sorunu gün yüzüne çıkmış durumda. Peki sahilde güneşlenirken, akşam sıcağında kolsuz bluzlarla ve şortlarla evlerimizde rahatlamaya çalışırken her yerden çıkan bu canavarlar için nasıl önlem alabiliriz? Özellikle çocuklu ailelerin alabileceği önlemler nelerdir? İşte yanıtı;

SİVRİSİNEK PRPBLEMİNE ÇÖZÜM OLAN BİTKİLER

LAVANTA

Lavanta kokusu oldukça keskin bir koku olduğundan sineklerin de bu kokudan kaçıp uzaklaşması o kadar hızlı oluyor. Hem sinekleri cildinizden uzak tutmak hem de misler gibi kokmak istiyorsanız lavanta bitkisinden faydalabilirsiniz.

LİMON

Limonun en keskin kokulu hali olan limon otu yağı, tam da bu noktada devreye giriyor. Yüksek miktarlarda limon içeren bu kürler sayesinde sinekler yanınıza bile yaklaşamayacaklar!

FESLEĞEN

Evlerinizde saksılarınıza ektiğiniz veya pencerelerinizin önüne koyduğunuz fesleğenler size huzur verirken, bazı canlıların da kesinlikle huzurunu kaçıracak. Sivrisinekleri uzaklaştırmanın en mis kokulu hali fesleğenlere bir an önce evlerinizde yer açmanızı öneriyoruz.

KEDİ NANESİ

Kedi nanesi sayesinde kendinizi ve çevrenizdekileri sivrisineklerden rahatlıkla koruyabilirsiniz. Kedi nanesinin sivrisinekleri uzaklaştırmak için üretilen spreylerden bin kat daha fazla etkili olduğu da kanıtlanmış bir gerçek.

NANE

Özellikle çocuklar için sinek savmada oldukça sağlıklı olan bir yöntem haline gelen nane ve limon karışımını bir fısfıslı şişe yardımıyla püskürterek cildinize uygulayabilirsiniz.