Sık Oje Kullanıyorsanız Dikkat! Tehlike Sandığınızdan Büyük

Günlük hayatta oldukça fazla kullanılan ojelerin sağlığınızı olumsuz yönde etkilediğini biliyor muydunuz?

Sık Oje Kullanıyorsanız Dikkat! Tehlike Sandığınızdan Büyük

Ojelerin tehlikeli olmasının başlıca sebebi içerdiği zehirli maddelerdir. Zararsız gibi görünen kozmetik ürünü, içerisinde yer alan maddelerle sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Bu bileşenler ve verdiği zararlara bir bakalım.

ÜREME BOZUKLUĞUNA NEDEN OLUYOR

Ojelerin içinde bulunan toluen maddesi; tırnaklar üzerinde daha pürüzsüz bir yüzey oluşturur ve rengi sabitlemeye yarar. Bunu yaparken de merkezi sinir sistemini etkileyebilir ve üreme bozukluklarına sebebiyet verebilir. Baş ağrısı, halsizlik, bayılma ve mide bulantısı da bu maddenin olası sonuçlarından sadece birkaçıdır.

KANSERİ TETİKLİYOR

Bir diğer madde formaldehittir. Ojenin ömrünü uzatan renksiz bir gazdır. Eğer alerjiniz varsa bu maddeyle temas olası kimyasal yanıklara neden olabilir. Ayrıca kalp ritim bozukluklarını, ve kanseri tetikleyebilir.

HORMONEL HASAR VERİYOR

Ojelere koku veren dibütil rehitalat maddesi, hormonlar ve metabolizma üzerinde hasarlara, jinekolojik hastalıklara ve solunum yolları hastalıklarına neden olabilir.

SONUÇLAR BEKLENMEDİK ŞEKİLDE

Bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada, 24 kadından oluşan bir grupta, tırnaklarının boyanmasından 6 saat sonra difenil fosfat seviyelerinin yükseldiği görüldü. Bu madde hormon dengesini bozarak, yağ depolanmasına ve aşırı kilo alımına sebep oluyor.

Yorum Yaz