Sigara içmenin zararları sigaranın zararları konusunda uzmanlar sıklıkla vatandaşın bilgilendirmesi ile alakalı açıklamalar yapmakta. Peki sigaranın zararları nedir? Sigara bırakma yolları da gün gün açıklanmaktadır. Sigara bağımlılığı ise genel olarak içiçilerin her akşam karar verip de sabah 1 sigara yakıp güne başlaması ile kendini gösterir. Son zamanlarda uzmanlar sigara ile alakalı öyle bir açıklama yaptı ki. Sigaranın felç ettiği yönündeki iddialar alıp başını ilerlemekte.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kılınç, inme ve sigara kullanımı arasındaki ilişkiye dair yapılan çalışmanın sonuçlarını duyurdu. Araştırmaya göre Türkiye'de 65 yaş altında görülen inme kaynaklı ölümlerin 5'te 2'si sigarayla bağlantılı. Sigara içenlerin inme geçirme riski içmeyenlere göre 1.5 kat daha fazla. Prof. Dr. Kılınç sigaranın damarlar üzerinde ciddi tahribat yarattığını, anevrizmalar nedeniyle basınç altında kalan damarların yırtılarak beyin kanamasına yol açtığını belirtti.

Dünya sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre her yıl dünya genelinde ortalama 15 milyon kişi inme geçiriyor. Bu kişilerin 5 milyonu hayatını kaybederken, 5 milyonu ise kalıcı sakatlıklar nedeniyle ailesine ve topluma bağımlı hale geliyor.

Sigara bağımlılık yapıcı bir madde olması ve serbest satılabilmesi nedeniyle günümüzde insan sağlığını tehdit eden en önemli faktörlerden biridir. Yalnızca bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda sosyal ve ekonomik bir sorundur da.

Sigara içinde en tehlikelileri arsenik (fare zehiri), benzin, kadmiyum (akü metali), hidrojen siyanid (gaz odaları zehiri), toluen (tiner), amonyak ve propilen glikol olmak üzere 4000’in üzerinde kanserojen ve toksik madde bulunmaktadır. Sonuç olarak ciğerlerimizde katran (asfalt) oluşmaktadır.

Sigara bağımlılığının 2 yönü vardır. Fiziksel ve psikolojik bağımlılık. Fiziksel bağımlılığı yapan sigaradaki nikotindir. Psikolojik bağımlılık ise kişiye göre değişir. Kendine güvensiz, sorunlardan kaçan kişiler psikolojik bağımlılığa daha eğilimlidir. Sigaranın içindeki yabancı maddeler dokularda irritasyon ve hasar oluşturur. Buna karşı savunma amacıyla kandan çekilen hücreler iltihap alanına toplanır.