Sigara İçilen Ortamda Koronavirüs Daha Hızlı Bulaşıyor

Uzmanlar, sigara içilen ortamlarda yeni tip koronavirüsün 2 kat daha hızlı yayıldığını ve bulaştığını bildirdi.

Sigara İçilen Ortamda Koronavirüs Daha Hızlı Bulaşıyor

Sigara İçilen Ortamda Koronavirüs Daha Hızlı Bulaşıyor

Yediden 70’e tüm insanlığı etkileyen Kovid-19 salgınıyla mücadele hız kesmeden devam ederken, sigara içmek için maskesini çıkaran vatandaşların, virüsü 2 kat daha hızlı yaydığı ortaya çıktı. Tütün ürünlerinin tüketildiği ortamlarda sosyal mesafenin en az 4 metreye çıkarılması gerektiğini belirten Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, tedbirlerin gevşetilmemesi konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Recep Tekin, sigara ve nargilede üfleme seviyesinin çok daha fazla olduğunu bu yüzden Kovid-19’un daha hızlı yayıldığını belirterek, ‘Koronavirüs damlacık ve hava yoluyla bulaştığı için bu tip bir ortamda aslı kalmasını etkileyen faktörlerden bir tanesi de duman olabiliyor. Özellikle kalabalık ve kapalı ortamlarda sigara, nargile dumanının arttığı alanlar, koron virüs açısından risk oluşturabiliyor. Sigara içilen kapalı ortamlarda pasif içiciler var ise onlar açısından risk oluşturabiliyor. Sonuç itibari ile solunum yoluna temas etmiş dumanın koronavirüslü birinin dumanı dışarı üflemesi ile birlikte ortamda diğer kişiler açısından her ne kadar sigara içmeseler de pasif içici durumda olmaları nedeni ile virüs kapabilir’ dedi.

‘SİGARA VEYA NARGİLE İÇERKEN SOSYAL MESAFENİN ARTIRILMASI GEREKİYOR’

Kapalı ortamlarda dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Tekin, ‘Mümkün olunduğu kadar kapalı ortamlarda bulunulmasın. Sigara içiyorsanız maske kuralı devre dışı kalıyor, kapalı ortamlarda sigara içilmesini tavsiye etmiyoruz, açık alanlarda içiliyorsa mümkün oldukça tek olunması ve yakın mesafede kimsenin olmamasını tavsiye ediyoruz. 1.5 metre maskeli sosyal mesafede güvenli sosyal mesafe diyoruz, sigara veya nargile kullanırken maske kullanmıyorsanız, sosyal mesafeyi artırmamız gerekiyor. Sigara içenlerde üfleme daha fazla olduğu için dumanı çok ileriye üfleyebiliyorlar. Böyle durumlarda sosyal mesafeyi 2 metre daha fazla tutmamız sağlıklı olacak’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR