Sepsis Nedir?

Peki sepsis nedir, Sepsisin belirtileri nelerdir? Halk arasında kan zehirlenmesi olarak da bilinen sepsis çok ciddi bir hastalık.Kalın bağırsak ve meme kanserinden ölümlerin toplamından daha fazla hasta sepsis nedeniyle kaybediliyor. İşte tüm merak edilenler haberimizde...

Sepsis Nedir?

Peki sepsis nedir, Sepsisin belirtileri nelerdir? Halk arasında kan zehirlenmesi olarak da bilinen sepsis çok ciddi bir hastalık.Kalın bağırsak ve meme kanserinden ölümlerin toplamından daha fazla hasta sepsis nedeniyle kaybediliyor. İşte tüm merak edilenler haberimizde...

SEPSİS NEDİR?

Bir mikrobun kanda ya da dokularda çoğalması sonucunda ortaya çıkan vücuttaki hasar halini ifade eder. Sepsis, hayati risk taşıyan  bir enfeksiyondur ve yoğun bakım ünitelerinde ölümlerin en önemli sebebidir. Kana bakteri veya toksin karışmasıyla oluşan sepsis vakalarının sadece %50’isinde enfeksiyon etkenlerini tespit edilebilmektedir.

SEPSİS NEDEN OLUR?

Sepsis vakaların %40’ı akciğer enfeksiyonuyla başlamakla birlikte idrar yolları enfeksiyonu da önemli bir etkendir. Derideki bir yarada mikrop kapma nedeniyle enfeksiyon meydana gelmesi, apsenin patlaması sebebiyle iltihabın kana karışması, boğaz enfeksiyonu ve bağırsak iltihabı nedeniyle de septisemi oluşabilir. Uzmanlara göre diş iltihabı bile sepsise neden olabilir.

Akyuvarlar, bakterileri öldürmeye yardımcı olan zehirler (lökosit) salgılar. Fakat bu maddeler vücudun her yerindeki damarlara zarar verir, sıvı dokuya akar ve damarlar genişler. Kalp, düşen kan basıncını yükseltmek için daha fazla çalışır. Nabız yükselir, dolaşım sistemi çöker ve septik şok görülür. Organlara  kan ve oksijen gitmediği için böbrekler, bağırsaklar, karaciğer, akciğerler iflas eder ve hasta yaşamını yitirir.

SEBSİS BELİRTİLERİ NELER?

Ateş, üşüme, vücut ağrıları, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi ve sersemlik hissi gibi belirtilere neden olur.

Hastalığın; sepsis, ciddi sepsis ve septik şok olmak üzere 3 aşaması vardır. İlk aşamada 38,5 derece üstü ya da 35 derece altı ateş, dakikada 90’dan fazla nabız, dakikada 20’den hızlı solunum sayısı görülür. İkinci aşamada bu belirtilerin yanısıra idrar azalması ciltte lekeler, zihinsel işlevlerde ani değişmeler, solunum güçlüğü ve anormal kalp ritmi ortaya çıkar.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Klinik ve mikrobiyolojik verilerin hızlı ve dikkatli incelenmesi sonucundageniş spekturumlu antibiyotik tedavisine başlanır. Tedavi süresi klinik yanıt ve patojene bağlıdır. Hasta şokta ise kan dolaşımı düzenlenmesi, sıvı verilmesi ve yapay solunum gibi yoğun bakım programı uygulanır. Tokseminin tedavisi ise daha zordur. Antibiyotiklerle bakteriler öldürülebilir, fakat toksinlerin antitoksinlerle etkisiz hale getirilmesi gerekir. Hastanın nasıl bir reaksiyon göstereceği bilinemeyeceği için çok dikkatle kullanılmaları gerekir.

Sepsis’i Kolaylaştıran Etkenler;

  • İmmun sistemde eksiklik
  • Hastanede uzun süre kalan hastalar

Diabet, siroz, renal yetmezlik gibi altta yatan hastalıklar

  • Sonda, kateter, solunum tüpü, eklem protezi gibi invazif cihaz takılı olan kişiler
  • Steroid tedavisi, kemoterapi

    Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırınYorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri