Sedef Hastalığı Belirtileri Neler?

Sedef hastalığı, her 100 kişiden 1-3 ünde görülebilir. Peki, sedef hastalığı nedir? Sedef hastalığı belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir? Bulaşıcı mıdır? İşte tüm bu soruların cevapları haberimizde

Sedef Hastalığı Belirtileri Neler?

Sedef hastalığı, her 100 kişiden 1-3 ünde görülebilir. Peki, sedef hastalığı nedir? Sedef hastalığı belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir?  Bulaşıcı mıdır?  İşte tüm bu soruların cevapları haberimizde 

SEDEF HASTALIĞI NEDİR?

Sedef hastalığı ölü cilt hücrelerinin cilt yüzeyinde hızlı bir şekilde birikmesiyle ortaya çıkan sık karşılaşılan bir deri hastalığıdır.cilt hücrelerimiz cildin derinliklerinde oluşur.bu hücreler kademeli olarak cildin yüzeyine kadar ilerleyerek burada ölürler , ardından bu ölü günlük aktivitelerimiz ve çevre koşullarından dolayı parçalanıp farkedilmeden dökülürler.Bu durum daha derin katmanlarda üretilen yeni cilt hücrelerine yer açar.

SEDEF HASTALIĞI BELİRTİLERİ?

Ciltte, pembe kırmızı, hafif kabarık bir zemin üzerinde beyaz, irice parlak ve kuru kepekler,

Cillte kuruma yanma, çatlama,

Ciltte kaşıntı, yanma ve acı,

Üzerlerinin sedefi renkte kepeklerin örttüğü kırmızı- pembe renkte döküntüler,

Tırnaklarda akalınlaşma ve kabalaşma 

Eklemlerde şişme ve ağrı,

Kuru egzamaya benzeyen ve kolay kanayan cilt,

Tırnaklarda ince çukurcuklar meydana gelebilir. Tırnaklar kalınlaşabilir ve yatağından ayrılabilir,

SEDEF HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Nemlendirici kremler pullanmayı azaltır, ölü hücrelerin atılımı kontrol altına alır ve kaşıntıyı azaltır. Sedef hastalığı tıbbi bir kesin çözümü olmadığından bu hastalıktan muzdarip olan kişiler sedef hastalığından kurtulmak için bitkisel kürlere yönelmektedirler. 

SEDEF HASTALIĞI BULAŞICIMIDIR?

Sedef hastalığı kesinlikle  bulaşıcı değildir.Hastanın kendisinde bir bölgeden digerine veya başkasına temas ile, ortak eşya kullanarak bulaşmaz.

 Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

[N-#73050]
[G-#11905]

[G-#8734]

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR