Özellikle yara ve yanık tedavisinde kullanılan ve birçok hastalığında devası olan sarı kantaron yağı doğal bir kaynak olarak bulunmaz bir nimet. Peki sarı kantaron yağı nedir? Sarı kantaron yağı nasıl yapılır? Mucizeleri nelerdir? İşte haberin detayı...

SARI KANTARON YAĞI NEDİR?

Şifalı bir dost görevi gören ssarı kantaron yağı özellikle yara ve yanık tedavilerinde, güneş yanıklarının tedavisinde, iltihabik rahatsızlıklarda ve yara yerinin mikrop kapmasını önlemede kullanılır. Her evde bulunması gereken sarı kantaron yağı mucizevi etkiler yaratıyor. 

SARI KANTARON YAĞI NASIL YAPILIR?

Güneşli bir havada toplanan sarı kantaron çiçekleri ezilir. Ezilen çiçekler bir kavanozda tutulur ve kavanoza çiçeklerin üzerini kapatacak miktarda zeytinyağı ilave edilir. Hazırlanan bu doğal şifalı kaynak 1 hafta süreyle kavanozda kapağı açık bir şekilde güneşde bekletilir. Daha sonra bir ay kadar kapağı kapalı bir şekilde muhafaza edilir. Bütün aşamalar yapıldıktan sonra hazırladığımız yağı bir tülbent yardımıyla süzeriz. Yağı serin bir ortamda ve koyu renkli bir şişede korumamız gerekiyor. Uygun şartlarda muhafaza edilen sarı kantaron yağı 2-3 yıl boyunca kendi etkilerini koruyor.

SARI KANTARON YAĞININ MUCİZELERİ NELERDİR?

Evde herkesin kolayca hazırlayabileceği bu yağın saymakla bitmeyen mucizeleri var. Şifalı bir kaynak olan sarı kantaron yağının faydaları ise şöyle sıralanabilir.

Özellikle yara ve yanık tedavisinde kullanılır.

Romatizme ve kas ağrılarında ağrıyan bölgeye uygulanabilir.

Hücre yenileyici bir mucizevi özellik gösterir. Birçok cilt rahatsızlığına iyi gelir. Yara izi gibi cilt üzerinden yok olmasını sağlar.

Kan dolaşımını arttırır. Kan dolaşımının dengelenmesi varis oluşumunun da önüne geçer.

Hergün bir çay bardağı kadar suya damlatılan 4-5 damla sarı kantaron yağı hemoroid bölgesine sürüldüğünde inanılmaz fayda sağlar. 

Antiseptik özelliği ile yarabakımında kullanılır. Cilde kür şeklinde yapılabilir.

Ciltte oluşan çıbanların iyileşmesine yardımcı olur. 

Sırt, bel, kas ağrılarına birebir olan bu yağı masaj yoluyla vücuda uygulayabilirsiniz. 

Ayrıca bebekler içinde güvenilir bir doğal kaynak olan sarı kantaron yağı pişik probleminin önüne geçmektedir. Bebeklerin kasın bölgesine masaj yoluyla sürüldüğünde bebeklerin rahatlamasını sağlayacaktır.

Sarı kantaron yağı genel olarak masaj yoluyla uygulanmalıdır. Günde 1 tatlı kaşığından fazla kullanım önerilmez.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.