Öncelikle bir tatlı kaşığına ihtiyacımız olacak. Temiz bir kaşık yardımıyla kaşığın kabarık tarafıyla dilinize yavaşça baskı uygulayın. Kaşığı hafifçe bastırdıktan sonra kaşığa tükürük yardımıyla ıslak bir hale getirin. Bu işlem tamamlandıktan sonra kaşığı şeffaf ve görünen bir poşete koyarak güneş gören bir yere konumlandırın. Bu parlayan ve ışık veren herhangi bir materyal de olabilir. Yaklaşık bir dakika kadar bekledikten sonra kaşığı gün ışığından alarak kontrol edin;

Eğer lekelerin üzerinde kötü kokular mevcut değilse veya hiç kokmuyor ise bu durum iç organlarınızın ve sağlığınızın herhangi bir sorunu taşımadığını belirtmektedir.

Eğer kaşıkta kötü bir koku mevcutsa ve bu koku sanki bir çürük meyve gibi kokuyorsa ciğerleriniz ve midenizinizin sağlığı için tehdit oluşturuyor demektir. Özellikle bu bölgedeki hastalıkların tedavisine hemen başlamanız gerekir. Kaşığın eğer şekerli bir tadı varsa bu da şeker hastalığının habercisi olmaktadır. 

Kaşıkta kokulardan farklı olarak lekeler mevcutsa; Yani kaşık üzerinde beyaz lekeler görüyorsanız bu durum tiroidin habercisidir. Bu lekeler mor ise kolesterol sorunları ve karaciğer sorunlarının belirtisi olabiliyor.