Salça içeriğinde taze besinler barındıran bir konserve çeşidi olduğu için bu hazır gıdanın saklama koşulları da oldukça büyük önem taşımaktadır. Özellikle konserve ürünlerinin havayla temasından kaçınılması ve bozulmasının önlenmesi için de uyulması gereken kurallar vardır. Hazır salça aldıysanız teneke kutudan çıkarıp cam kavanoza aktarın. Ardından salçayı kuru ve serin bir yerde saklamaya özen gösterin. Hazır salçanın son kullanma tarihine dikkat edin. Son kullanma tarihine yakın ürün satın almayın.Salçanın küflenmesini istemiyorsanız mutlaka içine bir tatlı kaşığı tuz ekleyip salçayı karıştırın.

SALÇANIN HAVAYLA TEMAS ETMESİNİ ÖNLEYİN

Salçaları bu şekilde dolapta bırakacaksanız üzerini bir kapakla örterek küflenmesini geciktirebilirsiniz.Teneke kutuda sakladığınız salçaları dolapta açık halde bırakmak salçaların küflenmesine zemin hazırlar. Salçaları teneke kutunuzdan bir miktar aldıktan sonra kullanılan kısmın üzerine bir miktar sıvı yağ dökün. Böylece salçaların hava ile temasını önleyebilirsiniz.

SALÇALARIN KAPAKLARINI SIKI SIKI KAPATIN

Salçaların kapaklarını her kullanışta sıkı bir şekilde kapatmak ve kullandıktan sonra üzerine kaya tuzu eklemek de salçalarınızın küflenmesine engel olur.