Salatalarımızın vazgeçilmez yeşilliği olan kıvırcığın içeriğinde barındırdığı vitaminler ve kalsiyum sayesinde vücudumuz için oldukça faydalı bir antioksidan özelliği göstermektedir. Bununla beraber kemiklerin de güçlenmesine yardımcı olarak kan hücrelerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır.

İçeriğindeki demir mineralleri sayesinde de bir çok kanser türünü önleyici içeriğe sahiptir. Kanseri önlemenin yanı sıra kalp hastalıklarına ve şeker hastalıklarına da oldukça iyi gelen kıvırcık kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Gözler için de içeriğinde oldukça faydalı vitaminler barındırmasıyla göz dolduran bu yeşilliğin her gün tüketilmesi kanın temizlenmesini sağlayarak iyi bir detoks kaynağı haline gelmektedir. 

Marulun bağırsaklar üzerinde de hiç duymadığınız kadar faydası vardır. Bağırsakalrda oluşan bakteri oluşumunu önleyerek bağırakları bu toksinlerden arındırmaktadır. Tüm bu unsurlardan sebep kabızlığın önüne geçerek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına ve idrar yolunun temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Kıvırcığı sabah kahvaltılarında salata olarak yalnızca üzerine zeytinyağı ve sirke dökerek sabah saatlerinde de tüketebilirsiniz. Bu sayede vücudunuza daha iyi etki ederek bünyenizde bir yenilenme sağlamaktadır.