Yağ seçerken iki önemli nokta vardır: Tat ve yanma noktası. Bazı pişirme yağları diğerlerinden daha fazla hissedilir bir tada sahiptir; eğer siz de kullanacağınız yağın yemeğinizin tadında etkili olmasını istiyorsanız rengi daha koyu olanlardan tercih edin.Eğer sote ya da kızartma için kullanılacaksa yüksek yanma noktalı, rafine edilmiş ya da işlenmiş olan yağları tercih edin. Tat açısından zengin olanlara göre daha açık renkli ve ucuz olurlar.

BİTKİ YAĞI 

Genellikle kimyasallar aracılığı ile bitkilerden elde edilen yağların karışımından oluşur. Aşırı derecede arıtıldığı için işlemler esnasında saflığı bozulur ve açık renkli, tadı hafif, yüksek yanma dereceli olur.

ZEYTİNYAĞI

Adından da belli olduğu gibi zeytinden üretiliyor ve tıpkı şaraplarda olduğu gibi zeytinin nerede ve hangi iklimde büyüdüğüne bağlı olarak tadı ve renginde değişkenlik gösterebiliyor. Yanma noktası ise üretildiği zeytinin içindeki asit oranına göre değişiyor.

SIZMA ZEYTİNYAĞI 

Zeytinyağı üretirken, zeytinin ezilmesinden hemen sonra sağlanan ve hiçbir işleme tutulmadan elde edilen yağdır. Asidi çok düşüktür, alışık olmayan insanlar için biraz ağır gelebilir ama gerçek zeytinyağı böyle olmalıdır.

FINDIK YAĞI

Fındık yağı içerisinde aromatik kokular barındırdığı için birçok yemeğe ve salataya yakışacak yağlar arasında en dikkat çeken yağdır. Özellikle kattığı lezzet bakımından yemeklerinizin olmazsa olmazı olmaya da aday bir yağdır.