Dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın davetiyle Türkiye’ye geldi. Dolmabahçe’deki Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisinde görüşen Bakan Koca ve Prof. Öz, yerli ilaç ve tıbbi cihaz, teknoloji transferi, sağlık turizmi, şehir hastaneleri,gibi konuları görüştüştüler.

PROF. ÖZ: SAĞLIK TURİZMİNDE UZMANLIK ALANLARI DAHA GÜÇLÜ ÖRGÜTLENMELİ

Kalp Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz ise, Türkiye’de son derece kaliteli ve ucuz sağlık hizmeti verildiğinin altını çizerek, “Sağlık turizminde uzmanlık alanları kendi içinde daha güçlü şekilde örgütlenmeli. Türkiye’nin kanser tedavisi, kalp ve beyin cerrahisi, nöroloji, çocuk sağlığı gibi alanlardaki başarısı, yurtdışında daha iyi tanıtılmalı” dedi ve bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

KOCA: İLAÇ ÜRETİMİNDE TÜRKİYE DÜNYANIN GERİSİNDE DEĞİL

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’nin ilaç, tıbbi malzeme ve cihaz konusunda dışa bağımlılıktan bir an önce kurtulması gerektiğini ve bu konunun hükümetin en önemli hedeflerinden biri olduğunu söyledi. “Özellikle ilaç üretimi konusunda Türkiye’nin geldiği nokta, kesinlikle dünyanın gerisinde değil” diyen Bakan Koca, yabancı firmaların tekellerinin kırılabilmesi için yerli firmalara mümkün olan tüm desteğin verileceğini ifade etti.

Görüşmede e-ihale (sağlık market) sistemi, şehir hastaneleri ve mükemmeliyet merkezleriyle ilgili son gelişmeler de ele alındı. “Türkiye’deki hastaneler; bilimsel çalışmalar ve tanıtım için yurtdışındaki büyük hastanelerle daha sıkı akademik işbirlikleri kurmalı” diyen Dr. Öz son olarak, Suriyeli göçmenlerin sağlık ihtiyaçlarını karşılayan personele eğitim verilmesi konusundaki projelerini aktardı.

fahrettin koca mehmet öz ile ilgili görsel sonucu

 Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın