Kıyafet dolabınızdaki giysiler ve takılarınız düşündüğünüz kadar masum değil.  Genellikle kadınlarda meydana gelen sağlık problemlerinin % 73'ü giydikleri kıyafetlerden ve aksesuarlardan dolayı kaynaklanıyor. Moda diye giydiğimiz kıyafetlerle düşünmeden sağlığımıza zarar veriyoruz.

DAR PANTOLONLAR

Dar pantolonlar, bacakları sıkması nedeniyle bacaklara zarar veriyor. Yaygın olarak kullnılan bu parçalar, kan dolaşımı, damarlar hatta sindirim sistemini olumsuz etkiliyor. Sinirler üzerinde yaptıkları baskı nedeniyle uyluklarda hissizlik ve ağrı da sonuçlardan birkaçı.

YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABILAR

Yapılan çalışmalar, kadınların erkeklerden dört kat daha fazla ayak problemi yaşadığı sonucuna vardı. Eklem ağrısı, ayak bileği burkulmaları, sinir hasarı bunlardan sadece birkaçı. Bu sorunlardan herhangi birine sahipseniz, sorumlusu severek giydiğiniz yüksek topuklu ayakkabılar.

AĞIR KÜPE KOLYELER

Yapılan son araştırmalara göre, kulak deliklerinin % 20'sinde bakteri enfeksiyonu geliştiği görüldü. Büyük ve ağır küpelerin kullanımı, kulakların kepçe olmasına yol açıyor ve plastik cerrahi gerektiren sonlara kadar varıyor. Aynı şey kolyeler için de geçerli. Yaşadığınız boyun ağrısının nedeni, kolyeleriniz olabilir.

KRAVATLAR

Giydikleri yüzünden acı çekenler yalnızca kadınlar değil. Yapılan araştırmalarda erkeklerin % 67'si bedenlerinden daha küçük gömlekler giyiyor. Sonuç olarak, küçük gömlekler ve sıkı kravatlar kan dolaşımını azaltır, göz içi basıncını arttırır, baş ağrılarına neden olur, boyun hareketini sınırlar ve sırt ve omuzlarındaki kas gerginliğini arttırır.

KÜÇÜK SÜTYENLER

Yanlış sutyen bedeni sırt, omuz ve omurga ağrısı gibi sayısız soruna neden olabilir. Sutyen aldığınızda, muhakkak denemelisiniz. Büyük göğüsleriniz varsa, ince askılardan kaçınmalı, daha küçük bir üstünüz varsa metal parçaların zarar vermediğinden emin olmalısınız.

PARMAK ARASI TERLİKLER

Plaj için sık kullanılan bir aksesuardır fakat yeteri kadar güvenli değildir. Bu tür terlikler, ayaklarda kolaylıkla enfekte olabilecek sıyrıklara neden olabilir. Dahası, çok düz olan parmak arası terlikler, ağırlığınızı topuklarınıza daha fazla vererek sırt ağrısına neden olur.