Sadece 4 Egzersizle Güçlü Akciğer

Doktorlar evde, iş yerinde kolayca yapılabilecek 4 egzersizin virüse karşı akciğeri güçlendireceğine dikkat çekti.

Sadece 4 Egzersizle Güçlü Akciğer

Sadece 4 Egzersizle Güçlü Akciğer

10 dakika süren 4 egzersizle akciğeri virüse karşı güçlendirmek mümkün. Günde 5 kez tekrarlanması gereken o egzersizler…

DUDAK SOLUNUMU: Rahat bir pozisyondayken burundan iki üç saniye rahat nefes alınır ve dudaklar büzülerek 5-6 saniyede nefes verilir. Nefes verme sırasında akciğerlerde hapsolmuş havanın salınması sağlanır. Gevşemeyi teşvik eder, nefes darlığını azaltır.

DİYAFRAM SOLUNUMU: Göğüs boşluğuyla karın boşluğu arasındaki diyafram makası, solunumda görev alan en önemli kastır.

Diyafram solunumla bu kasın daha etkili çalışması sağlanır. Rahat bir şekilde ayakta ya da yatarken bir elinizi göğsünüze bir elinizi karnınıza yerleştirin. Burnunuzdan iki ya da üç saniye nefes alın. Karnınızın dışarı doğru hareket etmesine dikkat edin. Nefes verirken dudakları büzerek, karnınız üzerine hafifçe bastırarak nefesinizi verin.

DERİN NEFES ALMA: Akciğerlere hava sıkışmasıyla nefes darlığı oluşur. Derin nefes alıp verme akciğerlere hava sıkışmasını engeller. Eller kaburgada oturulur. Burundan derin nefes alınır. Göğüs kafesinin genişlediği hissedilir. Alınan hava beş saniye boyunca tutulur. Burundan yavaşça ve derin bir şekilde verilir.

KONTROLLÜ ÖKSÜRÜK: Akciğer enfeksiyonunda mukus akciğerlerinizde daha kolay birikebilir. Bu egzersiz mukusu etkili şekilde atmanızı sağlar. Rahat pozisyonda oturun, ağızdan derin nefes alın. Nefesinizi 3 kerede güçlü şekilde öksürerek verin.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR