Egzama bir deri hastalığıdır ve vücudunuzun her yerinde çıkabilir. Bunun en çok görüldüğü ve en çok sıkıntı yarattığı bölgelerden birisi ise saç derisidir. Saç derisinde egzama bazen o kadar ciddi olmaktadır ki saç dökülmelerine bile sebebiyet verebilmektedir. Genel olarak egzama belirtilerinden bahsedecek olursak kaşıntı en sık görülen belirtisidir. Saç derisinde kızarıklıklar oluşabilir ve derinin pul pul bir görünüm alır. Bu görünümün sebebi fazla yağlanmadan da kaynaklanabilir. Yapılması gereken tedavi yöntemleri de şöyle olmaktadır;

SAÇ DERİSİNDE OLUŞAN EGZAMA PROBLEMİNE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Egzamanızı azaltmak istiyorsanız kullandığınız saç ürünlerinin içeriğine ekstra olarak dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin içeriğinde alkol bulunan ürünleri kesinlikle kullanmamalısınız. Alkol derinize temas ettiğinizde cildinizi kurutur ve kuru bir deri egzama da hiç istenmeyecek bir durumdur. Ayrıca saçlarınızı yıkarken de saç derinizi kesinlikle kaşıyarak yıkamamalısınız. Parmak uçlarınız ile derinize masaj yaparak duşunuzu almalısınız.

EGZAMA PROBLEMİNE BİTKİSEL ÇÖZÜM

Egzamadan çok şikâyetçiyseniz ve bitkisel bir çözüm arıyorsanız çay ağacı yağı size oldukça iyi gelecektir. Bu yağı yüzde 5lik bir oranla şampuanınızın içine karıştırın ve bu şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Ancak ağzınıza ve gözünüze bulaşmamasına özen gösterin. Ayrıca kepek önleyici şampuanlar da egzama rahatsızlığının hafiflemesinde oldukça işe yarar bir tutum sergilemektedirler. Haftada 3 kez kepek önleyici bir şampuan ile saçlarınızı yıkarsanız kaşıntılarınız da azalacaktır.

Saç derisinde kızarıklıklar oluşabilir ve derinin pul pul bir görünüm alır. Bu görünümün sebebi fazla yağlanmadan da kaynaklanabilir. Yapılması gereken tedavi yöntemleri de şöyle olmaktadır; En önemli bitkisel çözüm ise baldır. Yüzde 90 bal, yüzde 10 su olacak şekilde bir karışım hazırlayın ve bu karşılımı saçlarınıza sürün. 2-3 dakika saçınızın tamamına uygulayın ve daha sonra ılık su ile yıkayın. Kabuklu yerler çok belirginse buralara bal sürerek 3 saat bekletin ve daha sonra durulayın. Bu uygulamayı 4 hafta boyunca devam ettirin.