Sağlıklı bir bedene sahip olmak için uygulanması gereken birçok yöntem bulunmaktadır. Özellikle spor bunların en başında gelmektedir. Spor yaparken yeri ve zamanı da oldukça önemlidir. Sabah saatlerinde yapılan koşular hem bedenimizi hem de beynimizi zinde tutmaya yarar sağlar. Özellikle temiz havanın ciğerlerinize dolmasına yardımcı olacak bu alışkanlığı her gün tekrarlamak sağlığımızı da olumlu anlamda etkileyecektir.

SABAH KOŞUSU VE SAĞLIĞA YARARLARI 

Sabah koşusunun hem beden sağlığı hem de zihin sağlığı üzerinde ciddi faydaları var. Öncelikle beden sağlığı üzerine olan etkilerinden bahsedelim. Güne sporla başlamak gün boyunca enerjik olmanızı sağlıyor. Bununla birlikte spor yaptıktan sonra da vücut uzun süre kalori yakmaya devam ettiği için sabahın ilk saatlerinde koşmak gün boyunca yediklerinizi kolay yakmanızı, uzun vadede de kilo kontrolü yapabilmenizi sağlıyor. Koşu yapmak nabzı hızlandıran bir spor olduğu için yağ yakımı da hızlandırıyor. Günün ilk saatlerinde açık havada koşu yapmak bol miktarda oksijen almanızı ve gün boyu kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlıyor. Sabah koşusu sonrasında gün daha verimli geçiyor ve gece uykuya dalmak ise daha kolay oluyor.

Özellikle sabah yaptığınız koşuların önemi de oldukça büyüktür. Sabah koşusunun zihin sağlığı ve psikoloji anlamında da önemli yararları var.