Riskli Gruplar Grip Aşısı Yaptırmalı

Kovid-19 nedeniyle salgının yaşandığı bir süreçte oluşabilecek bir grip salgınının tehlikeli sonuçlara yol açabileceği öngörüldüğünden, riskli gruplarda yer alan kişilerin influenza aşısı yaptırması tavsiye ediliyor. 

Riskli Gruplar Grip Aşısı Yaptırmalı

Riskli Gruplar Grip Aşısı Yaptırmalı

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle, ortaya çıkabilecek herhangi bir başka salgının doğurabileceği sonuçların engellenmesi adına influenza aşısının, risk grubunda olanlara yapılması tavsiye edilmekte.

Dahiliye Uzmanı Dr. Önder Akkaya, ‘Kovid-19 virüsünün neden olduğu pandemiyle tüm dünyanın kritik süreçten geçtiği bu dönemde, yeni oluşabilecek bir influenza pandemisi süreci daha da zorlaştırma potansiyeline sahiptir. Bu sebeple influenza aşısının sezonu boyunca uygulanması tavsiye edilir’ ifadelerini kullandı.

Kovid-19 ile birbirine karıştırılmaması için grip aşısının yapılmasını öneren Dr. Önder Akkaya, ‘İnfluenza (grip), influenza virüslerinin yol açtığı bir solunum yolu hastalığıdır. Her yaş grubunda görülen bazı riskli gruplarda ağır seyretmekte ve daha fazla ölümlere neden olabilmektedir’ açıklamasını yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen bu aşının ciddi oranda koruyucu özelliği olduğunu belirten Akkaya, ‘Titreme ile yükselen ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik influenza hastaların çoğunda görülen belirtilerdir’ cümlesini kullandı.

Ayrıca Akkaya açıklamasına devam ederken, ‘Aşağıda belirtilen durumlara sahip olanlar başta olmak üzere tüm çocuk ve erişkinlerin grip aşısı yaptırması, Kovid-19 pandemisi sürecinde önemli katkılar sağlayacaktır. Özellikle bu risk grupları şunlardır; 65 yaş ve üzerindeki kişiler, Gebeler ve lohusalar, 6 ay-18 yaş arasında olup uzun süre aspirin kullanması gerekenler, Diyabet hastalığı dâhil herhangi bir metabolik hastalığı olanlar, Astım dâhil kronik solunum yolu hastalığı olanlar, Kronik böbrek hastalığı olanlar, Kronik kalp ve damar sistemi hastalığı olanlar, Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler (kronik kan hastalığı olanlar, kanser hastaları, immünsupresif ilaç kullananlar, HIV/AIDS hastaları), Huzurevi, bakımevi vb. ortamlarda yaşayanlar, Morbidobez olanlar (Vücut Kitle İndeksi VKİ 40 kg/m2 ). 6-59 ay arası çocuklar, Huzurevi, bakımevi vb. ortamlarda çalışanlar, Sağlık personeli ve sağlık kurumlarında çalışanlar, Kronik bakım gerektiren nörolojik hastalığı olanlar grip aşısı yaptırmalıdır.’ cümlelerini kullandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR