Rezene Çayının Bilinmeyen Faydaları

Rezene çayı, sindirim sisteminin işlevini yerine getirmesini sağlayan son derece faydalı bir bitki çayıdır. Aynı zamanda adet döneminde yaşanan zorlayıcı sancıların giderilmesinde önemli rol oynar. Rezene çayının bilmediğimiz birçok faydası bulunuyor.

Rezene Çayının Bilinmeyen Faydaları

Rezene çayı, sindirim sisteminin işlevini yerine getirmesini sağlayan son derece faydalı bir bitki çayıdır. Aynı zamanda adet döneminde yaşanan zorlayıcı sancıların giderilmesinde önemli rol oynar. Rezene çayının bilmediğimiz birçok faydası bulunuyor. İşte rezenenin bilinmeyen faydaları...

Rezene maydanoz gillerin bir üyesidir. En belirgin özelliği hafif keskin kokusudur.  Rezene, özellikle Hint ve Orta Doğu mutfağında sıkça kullanılan bir baharat. Aktar veya büyük marketlerden satın alabileceğiniz rezene birçok derde deva.

İşte rezene çayının faydaları;

- Rezene çayı, yalnızca bir fincan tüketildiğinde dahi midede gelişen ekşime ve yanma problemlerine çözüme ulaşmasını sağlayabilir. Mide kaynaklı reflü, gastrit gibi şikayetler söz konusu olduğunda da uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilen bitki çaylarından biri olan rezene çayı, aynı zamanda spazm çözücü bir etkiye sahiptir.

- Östrojen hormonunun salgılanma oranını artırır ve libidoyu artırır. Rahimde meydana gelen kasılmaları engeller, regl döneminde yaşanan sancıların şiddetini azaltır. Regl döneminin daha konforlu geçmesini sağlar.

- Lohusa döneminde vücuttaki süt üretimi artırır. Bu dönemde düzenli olarak günde 1 bardak rezene çayı tüketmek süt üretimini destekler.

- İrritabl bağırsak sendromunun söz konusu olduğu hastalarda, şikayetlerin en aza indirilmesini sağlar. Hem papatya bitkisinin çayı hem de tohumu bu hastalığın sebep olduğu şişkinlik, gaz gibi sorunları giderir.

- Bebeklerde meydana gelen kabızlık probleminin giderilmesini sağlar ve bebeklerin daha rahat bir şekilde uykuya dalmalarını mümkün kılar.

- Düzenli olarak tüketilen rezene çayı metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına destek olur ve daha hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlar.

- Kan akışını düzenleyerek bağışık sistemini güçlendiir.

- Doğal bir ağrı kesici olmasından ötürü diş ve baş ağrılarını azaltır.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR