Reflüsü Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Reflüsü olanlar nasıl beslenmeli? Reflü hangi besinleri tüketince nükseder? Reflüsü olan kişilerin yememesi gereken gıdalar hangileridir? Reflü ile ilgili merak ettiklerinizi derledik.

Reflüsü Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Yan etkisi olduğunu bilmeden tükettiğimiz günlük hayattaki besinler, reflüyü tetikleyebiliyor.  Peki hangi besinler reflüyü tetikler gelin birlikte bakalım.

GEÇ SAATLERDE YEMEYİN

Yanlış beslenme düzeninin reflü üzerindeki negatif etkisine değinen Op. Dr. Fatih Kar, "Reflü stres ağırlıklı işlerde çalışanlar, yoğun kahve çay tüketenler, sigara içenler, egzersizden uzak olanlar ve geç saatlerde yemek yeme alışkanlığı olanları tehdit ediyor. Midede reflüyü tetikleyebilecek gıdalar içinde çiğ salata, soğan, sarımsak, acı pul biber, turşu, portakal, greyfurt var. Geç saatlerde tüketmek reflü hastalarına kesinlikle önerilmemektedir."

YATMA ŞEKLİ ÖNEMLİ

Reflü hastalarının yatma pozisyonu da önemli. Kişi yattığı zaman aldığı yatay pozisyon yemek borusu ile mide arasındaki açının düzleşmesine sebep olur. Uyku sırasında ayrıca mide asidinin salgılanması daha çok görülmektedir. Bu nedenle reflü sorunları genelde gece daha da artmaktadır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR