Uzmanlar ramazan ayında doğru ve planlı bir beslenme biçiminin uygulanması gerektiğini vurgularken ramazan ayının hem bedenen hem ruhen arınma ayı olarak değerlendirildiğini aktaran uzman, çoğu kişinin de ramazan ayında oruçla birlikte zayıflayacağını düşündüğünü kaydetti.

Bu yüzden de ramazan ayı yaklaşırken en çok "Ramazanda ne yemeliyiz?" sorusunun yöneltildiğini ifade eden uzmanlar şu bilgileri verdi:

Ramazan ayında beslenme şeklimize normalde dikkat ettiğimizden daha fazla dikkat etmeliyiz, çünkü 17-18 saat süren ciddi bir açlık ve susuzluk söz konusu. Özellikle de ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi sebebiyle de bu ayda beslenme şeklimiz büyük önem taşır. Peki ramazan ayında sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır?

Çoğu kişi uzun süren açlık nedeniyle öğünlerde normalde tüketmesi gerekenden 2-3 kat daha fazla besin tüketmektedir. Bu yüzden de ramazan aynında beslenme şeklimiz, yediğimiz yiyecekler ve öğün sayımız büyük ölçüde değişir. Bu sebeple ramazan ayında yeme içme yönünde uygulayabileceğimiz yöntem iftar yaparken önce çorbayla başlayıp ardından yarım saat bekleyip ana yemeğe geçmeniz olacaktır.