Şeker bayramı denilince akla ilk tatnlandırıcı ve boya ieren sağlıksız şekerler gelmektedir. Oysaki bu sağlıksız gıdalara alternatif olacak o kadar çok şekerli besin mevcuttur ki. Özellikle Türkiye'de fazlasıyla yetişen ve oldukça da sağlıklı bir besin olan kayısı ve türevleri şeker tüketimine alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Her zamanki alışkanlıklarınızı bir kenara bırakarak bayram dolayısıyla evinize gelen misafirlere kayısı ikram etmek sağlığımız açısından da oldukça faydalı bir seçim olacaktır.

Kayısı özellikle sindirim problemlerine de oldukça iyi gelmektedir. Kayısının metabolizma hızını yükselttiği uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir gerçek olmakla birlikte ramazan ayı boyunca dengesii yitiren sindirim sistemimizin de daha sağlıklı çalışmasına destek olmaktadır. Özellikle ayram günlerinde çocukların da en fazla tükettiği şeylerden biri olan şekerlerden uzak durmaları sağlanacaktır. Renkli şekerler yerine kayısıyı tercih ettiğinizde çocuklar için de oldukça faydalı bir tatlı tüketimi sağlanmış olacaktır.

Dilerseniz kayısıyı benmari usülü erittiğiniz bitter veya sütlü çikolataya batırıp buzdolabında iyice soğuduktan sonra da çocukların seveceği bir lezzete dönüştürebilirsiniz.