Ramazan bayramına doğru yaklaşırken midemiz küçülmüş ve bir ay boyunca niyetli olmaktan dolayı mide fazlasıyla zorlanmıştır. Midenizi fazla zorlamamak adına uyacağınız bir kaç tavsiyeyle bu sorunlarınızdan kurtulmak mümkün olabiliyor. Özellikle ramazan bayramında fazla yemek yememek, tatlılardan uzak durmak ve çok geç saatlerde ağır yemeklerden kaçınmak midenizin hafiflemesine ve mide problemlerinden uzak kalmanıza yardımcı olacaktır.

Ramazan ayı boyunca dinlenmiş mideye fazla yüklenmemek ve porsiyonları küçük küçük ve sık sık tercih etmek büyük önem taşır. Yağlı gıdalardan ve ağır yemeklerden kaçınılması gerektiğini söyleyen uzmanlar bu tür gıdaların mideyi fazla yoracağından sindirim sistemini de olumsu anlamda etkilememesi söz konusu olmayacaktır.

Özellikle reflü hastalığına sahip olan kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini belirten uzmanlar bu hastalığa sahip kişilerin tatlı ihtiyaçlarını karşılarken yanında bol bol su tüketmeleri gerektiğini ve çok acılı yemeklerden kaçınmaları gerektiğini açıkladı. Reflü sorunu özellikle çok aç kaldığımızda etkilerini daha çabuk gösterdiği için düzenli olarak sık sık tüketilen besinlerin sağlığımızı olumlu anlamda etkileyeceğini belirttiler.