Uzmanlar ramazanda oruç tutarken kan bağışının herhangi bir sorun teşkil etmediğini ve oruçluyken de kan vermemizin herhangi bir sakıncası olmadığını belirttiler.

Uzmanlar, ramazanda kan bağışı yapmanın bir sakıncası olmadığını ve kan bağışlamanın insanda bir eksiklik oluşturmayacağını bildirdi.

Uzmanlar, ramazanda insanların gereğinden fazla susuz kaldığını, kan verilmesi durumunda ise sıvı kaybının daha fazla artacağını dile getirdikten sonra bazı istisnai durumlarda bu sıvı kaybının tansiyon düşüklüklerine sebebiyet verebileceğini belirtmişlerdir. Tansiyon düşüklüğünü önlemek için ise kan bağışından hemen sonra kişinin dinlenmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Kan bağışından sonra dinlenmenin önemini vurgulayan uzmanlar oruç tutarken kan verilmesi konusunda biraz temkinli davranmak gerektiğini vurgulayan uzmanlar çok mecbur kalınmadıkça kan bağışının yapılmamasını ama eğer oruç tutuyorsanız da vücudunuz için herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini ve eksiklik yaratmayacağını belirttiler. Bunun yanında kişi kan bağışı yaptıktan sonra tansiyonunun düşeceğini bilmeli ve kan bağışının ardından mutlaka dinlenmelidir. Bu durumları sağladığı sürece kan bağışı oruç için bir engel oluşturmaz ve sağlığınızı kötü yönde etkilemez şeklinde açıklamalarda bulundular.