Çoğu insan ramazanda oruç tutarken doğru bildikleri yanlışları sürekli tekrarlamaktadır.Bu durum yüzünden sağlımızı tehlikeye atıyor olabiliriz. Bu nedenle iftar ve sahur sofralarında bildiğimiz ve uyguladığımız doğru bildiğimiz yanlışları bu haberimizden sonra uygulamaktan vazgeçebilirsiniz.

YANLIŞ

Sıcak günlerde susuzluk daha çok hissedilir bu yüzden çok fazla sıvı gıda tüketmeliyiz.

DOĞRU

Bütün bir gün susuz kalan vücudumuza orucumuzu açarken sadece su vermeliyiz. Aksi takdirde içtiğimiz su dışında renli sıvı gıdalar sindirim sistemimizi kötü yönde etkileyecektir.

YANLIŞ

Orucun hafif yiyeceklerle açılması daha sağlıklıdır.

DOĞRU

Orucun hafif yiyeceklerle açılması sağlığınızı olumlu ve ya olumsuz yönden etkilemedikleri gibi kahvaltılık besinleri yalnızca sahur vakitlerinde tüketmek daha doyurucu ve sağlıklı olacaktır.

YANLIŞ

Açken ve oruçluyken spor yapılabilir

DOĞRU

Ramazan ayında oruç tutarken spor yapmak çok sakıncalıdır. Açken daha iyi kilo vereceğinizi düşünürsünüz ama yanılıyorsunuz giden klolarınız vücudunuzdaki kaslardan eksilme yaşatacağı için ileride daha büyük rahatsızlıklara sebebiyet verebilirler. Bunun doğrusu yemek yedikten sonra aldığımız kalorilerin yakılması için spor yapmak olacaktır.