Uzmanlar, her gün bir kibrit kutusu kadar peynir tüketmenin sağlık açısından birçok faydası olduğunn altını çizdi. Günde kibrit kutusu, yani 40 gram kadar, peynir tüketmek kalp hastalıkları riskini 'e kadar azaltırken felç riskini ise 'a kadar indiriyor.

Çin'de yapılan araştırmada peynir ve kalp hastalıkları riskine dair 15 farklı çalışmanın sonuçları açıklandı. Soochow Üniversitesi araştırmacıları yaptıkları araştırma sonucunda peynirin iyi kolesterol seviyesini arttırarak kötü kolesterol seviyesini azaldığını ortaya koydu. Peynir yüksek oranda doymuş yağ içerdiği için kalp sağlığını olumsuz etkilediği düşünülüyordu ancak peynirdeki kalsiyum oranının da yüksek olması bu yağın çok azının vücut tarafından emileceği anlamına geliyor. Ayrıca içerdiği bir asidin damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olduğu saptandı.

Britanya Kalp Vakfı peynirin zengin bir kalsiyum kaynağı olduğunu belirtiyor ancak günde 30 gram peynirin, tavsiye edilen günlük kalori alımının %7'sini doldurduğu konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu yüzden kalp hastalarına peynirden alacakları kalsiyumu süt ve yoğurttan alarak kalori alımını azaltmaları önerileri arasında. Kısacası ölçülü bir diyet programınız varsa günde 30-40 grama kadar peynir tüketebilirsiniz. Aksi takdirde gün içinde alacağınız kalori miktarını sabahtan doldurmak istemezsiniz.

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu hepimiz artık biliyoruz. Bu hafta yapılan başka bir araştırmada kahvaltıyı atlamanın diyabet ve kalp hastalıkları riskini arttırdığı sonucunu orataya çıkarmıştı. Sabah öğününü atlamak damar tıkanıklığı, kolesterol ve damar sertleşmesi gibi problemleri tetikleyerek çeşitli kalp hastalıklarına yol açıyor.