Bir peyniri satın alırken mutlaka tadına bakın. Peynirin tadının ekşi veya keskin olmaması gerekmektedir. Tadında böyle bir keskinlik sezerseniz kesinlikle o peyniri almayın. Hayvansal ürünler çok çabuk bozulabilmektedir. Ayrıca bitkisel gıdalara göre üzerlerinde daha fazla hastalık taşımaya müsait bir yapıya sahiplerdir. Bu nedenle en ufak bir tereddütte bulunursanız onu satın almayın.

BEYAZ PEYNİRİN RENGİNE DİKKAT!

Beyaz peynir satın alıyorsanız rengi tamamen beyaz olmalıdır. Ayrıca bu beyaz da canlı ve parlak bir beyaz olmalıdır. Herhangi bir yerinde yeşerme, sararma, pas gibi bir iz var ise o peyniri satın almamalısınız.

Beyaz peynirleri yapısı homojendir. Üzerinde herhangi bir pürüz ve leke olmaması gerekir. Bunun yanı sıra peynirin yüzeyinde veya içerisinde deliklerin olmaması gerekir. 

Kaşar peynir alacaksanız onların renklerinin sarıya doğru olduğunu söyleyebiliriz. Peynirden peynire göre renkler ve gözenek çeşitliliği değişebilmektedir. Bu nedenle almayı düşündüğünüz farklı cinste bir peynir var ise önce bunun araştırmasını yapmanız gerekmektedir.

Beyaz peynirlerin fazla sert olmaması gerekmektedir. Çok yumuşak da olmamalıdır. Ayrıca kolay ufalanabilir veya kırılgan özelliklerinden yoksun olması gerekir.