Pekmez ile esmer şeker yapımı oldukça kolay bir yöntemden oluşmaktadır. Kahvaltı sofralarınızın vazgeçilmezi olan pekmezi esmer şeker yapımında kullanarak sağlıklı yaşamınıza katkıda bulunabilirsiniz. Özellikle son yıllarda beyaz şekerin de sağlıksız olduğu gerçeği kanıtlandıkça esmer şekerin değeri ve faydaları da kat kat artmıştır. 

Bunun yanı sıra hamur işlerinde ve her çeşit yemekte kullandıkları beyaz şekerden kolay kolay vazgeçemiyorlar. Esmer şekerin de hayatımıza giriş yapmasıyla birlikte hem sağlıklı hem de şeker ihtiyacımızı tamamen karşılayacak olan besini almış oluyoruz.

İşte şimdi mutfakta hiç esmer şekeriniz kalmadıysa satın almak yerine kendi esmer şekerinizi yapabilirsiniz. Ev yapımı esmer şeker için ihtiyacınız olan malzemeler sadece pekmez ve beyaz toz şeker. Öncelikle büyükçe bir kaba pekmezi dökerek üzerine beyaz toz şekeri ekliyoruz. Ekledikten sonra homojen bir şekilde karışana kadar karışımı karıştırma işlemine devam ediyoruz.Bu işlemi bitirdikten sonra bu karışımı kavanozlara paylaştırarak dağıtıyoruz. Paylaştırdığımız esmer şekerin bulunduğu kavanozları rutubetsiz , güneş görmeyen ve serin bir ortamda rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.