Parmak çıtlatmanın eklemlere zararı var mıdır? Kemik erimesine neden olur mu? Dr. Donald L. Unger, sizler için bu soruların yanıtını araştırdı. Parmak çıtlatma alışkanlığı, bir işe başlamadan önce veya canımız sıkıldığında yaptığımız bir harekettir. Rahatlattığı düşünülen bu hareket, parmakların ve vücudun diğer kemiklerinin sahip olduğu eklemleri germesiyle birlikte oluşmaktadır.

Bu eklemlerin gerilmesi sonucu, eklemlerin arasında bulunan hava baloncuklarının patlamasına sebep oluyor. Patlayan hava baloncukları aynı bir balonda olduğu gibi ses çıkartıyor ve biz de bu sesi en ufak çınlamasına kadar duyuyoruz. Eklemler bir kez çıtlatıldı mı yaklaşık 15 dakika boyunca yeniden çıtlatılamaz. Bu sırada eklem normal haline döner ve sıvı içinde daha fazla gazın çözülmesi, böylece yeni baloncukların oluşması sağlanır.

Bilimsel olarak oldukça sıradan olan bu olay, çoğu kişi tarafından zararlı olarak biliniyor. bunun nedeni ise eklem etrafındaki kıkırdağa zarar vermesi, hareketin eklemlerde kemik erimesine neden olması veya kireçlenme başlaması. Yaygın olan bu kanı hakkında aslında fazla delil bulunmuyor. Yapılan deney sayısı da çok az.