Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson hastalığı nedir? Parkinson belirtileri nelerdir? nasıl tedavi edilir? hastalığa etki edecek sebepler neler? bu hastalığı önleyici sabepler neler? İşte tüm bu soruların yanıtı haberimizn detayında saklı...

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson hastalığı nedir? Parkinson  belirtileri nelerdir? nasıl tedavi edilir? bu hastalığı önleyici sabepler neler? İşte tüm bu soruların yanıtı haberimizn detayında saklı...

Parkinson hastalığı kronik ve ilerleyici bir hareket bozukluğudur, yani semptomlar zaman içinde ilerlemeye devam eder. Dopamin eksikliği ilerledikçe Parkinson hastalığı da ilerler ve kişinin hareketlerini kontrol edememesine neden olur.

PARKİNSON HASTALIĞI NEDİR?

Dopamin eksiliğine bağlı bu beyin hastalığına Parkinson hastalığı denmektedir. Hastalık genelde 40 yaşından sonra görülür ve erkeklerde görülme sıklığı kadınlara oranla biraz daha fazladır. Ailesinde Parkinson hastalığı hikayesi olanların hastalığa yakalanma ihtimali daha fazladır.

PARKİNSON HASTALIĞI BELİRTİLERİ?

Ellerin, kolların, bacakların, çenenin ve yüzün titremesi

Bradikinezi veya hareket yavaşlığı

Bacaklarda ve gövdede rijitlik veya sertlik

Postürel istikrarsızlık veya denge bozulması

Yine yıllar içerisinde yüzdeki mimik hareketlerinde azalma ve donuk ifade ile hastaların uykularında bozukluklar görülebilmektedir.

Titreme: Titreme ya da sarsılma, genellikle uzuvda, çoğunlukla eliniz ya da parmaklarınızla başlar. Parkinson hastalığının bir özelliği, dinlenme durumunda da elinizin titremesidir.

Hareketlerde yavaşlama (bradikinezi): Zamanla, Parkinson hastalığı, basit görevleri zor ve zaman alan bir hale getirerek hareketinizi yavaşlamasına ve kısıtlanmasına neden olabilir. Yürürken adımlarınız kısalabilir veya merdivenden çıkmanız zor olabilir.

Kas sertleşmesi: Kas sertleşmesi vücudunuzun herhangi bir yerinde olabilir. Kas sertleşmesi hareket aralığınızı sınırlayabilir ve ağrıya neden olabilir.

Duruş ve denge problemleri: Duruş bozulabilir veya Parkinson hastalığının bir sonucu olarak denge sorunları olabilir.

Otomatik hareket kaybı: Parkinson hastalığında, yürürken sallanma, gülümseme veya kollarınızı sallama gibi bilinçdışı hareketleri gerçekleştirme beceriniz azalabilir.

Konuşma değişiklikleri: Parkinson hastalığının bir sonucu olarak konuşma problemleri yaşayabilirsiniz. Konuşma esnasında yavaş ya da hızlı konuşabilir veya tereddüt ederek duraklayabilirsiniz.

Yazı değişiklikleri: Yazmak zorlaşabilir ve yazılarınız küçük görünebilir.

PARKİNSON HASTALIĞI ETKİLERİ NELER?

Düşünme güçlükleri: Parkinson hastalığının ilerleyen aşamalarında genellikle ortaya çıkan bilişsel sorunlar (demans) ve düşünme güçlüğü yaşayabilirsiniz.

Depresyon ve duygusal değişiklikler: Parkinson hastalığı olan insanlar depresyon yaşayabilir. Depresyon tedavisi görmek, Parkinson hastalığında diğer zorluklarının üstesinden gelmeyi kolaylaştırabilir.

Korku, endişe veya motivasyon kaybı gibi başka duygusal sorunlar da yaşayabilirsiniz.

Yutma sorunları: Durumunuz ilerledikçe yutma güçlüğü yaşayabilirsiniz. Yuttuğu yutma yavaşladığı için tükürük ağzınızda birikebilir ve salya sorununa yol açabilir.

Uyku sorunları ve uyku bozuklukları: Parkinson hastalığı olan insanlar genellikle gece boyunca sık uyanmak veya gün boyunca uykuya dalmak gibi uyku sorunları yaşayabilir.

Mesane problemleri: Parkinson hastalığı, idrarınızı kontrol edememe veya idrar yapma konusunda zorluk çekme gibi mesane problemlerine neden olabilir.

Kabızlık: Parkinson hastalığı sindirim sistemini yavaşlattığı için kabızlığa neden olur.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Günümüzde net bir tedavisi yoktur. Ancak kullanılan sınırlı sayıdaki ilaçlar (bunlar ya eksik dopamini sağlar, ya dopamin benzeri etki gösterir ya da dopaminin beyinde parçalanmasını engelleyerek kullanımını arttırır) ile semptomların kontrol altına alınması hedeflenir. Akıllı egzersiz uygulamaları, denge egzersizleri ve yaşam tarzı değişiklikleri faydalı olabilmektedir. Konuşma bozukluğu gelişen hastalarda konuşma ve dil terapistlerinin de faydası olabilmektedir. Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezlerinde de Parkinson hastalarına akıllı egzersiz uygulamaları, denge egzersizleri gibi çeşitli hizmetler verilmektedir.

  Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz