Otoimmün Hastalığı Nedir?

Hepimiz yıllardır süt ve süt ürünlerinin vücudumuz için oldukça faydalı olduğunu söyleriz. Ama bazı insanlarda bu durum zannettiğiniz gibi faydadan çok zarar verebiliyor. Bu da otoimmün hastalığı olarak biliniyor. Peki otoimmün hastalığı nedir? Detaylar haberimizde...

Otoimmün Hastalığı Nedir?

Otoimmün Hastalığı Nedir?

Bazı insanlarda migren ağrısı olarak ortaya çıkabilen ottimmün hastalığı süt ve süt ürünlerinin etkisiyle çekilmez bir hale gelebilir.

OTOİMMÜN HASTALIĞI NEDİR?

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun normal dokularına saldırdığı bir durumdur. Bağışıklık sistemi normalde bakteri ve virüs gibi mikroplara karşı koruyucu önlem alır. Bu yabancı işgalcileri algıladığında hemen savunma hücrelerini devreye sokar. ‌Otoimmün bir hastalıkta ise bağışıklık sistemi vücudun eklemler, cilt gibi farklı doku ve organlarını yabancı olarak algılamaktadır.

Süt ürünlerinde 2 tip protein vardır: Whey ve Kazein. Whey ve Kazein arasındaki fark vücutta nasıl sindirildikleri ile ilgilidir. Whey proteini çok hızlı çözünür ve hızlı bir şekilde kana karışıyor. Bu da kan şekerini çok hızlı yükselmesine ve insülin büyüme faktörünün uyarılmasına sebep oluyor. İnsülün büyüme faktörünün kanser ile ilişkisi olduğu düşünülüyor. Kazein ise Whey’ den çok farklı vücutta çok daha yavaş çözünür. Aynı zamanda bu süreçte hem sindirimi olumsuz etkiler hem de beyin hücreleriyle bağımlılık yaratan bir kimyasal etkileşim yaratır.

SÜR ÜRÜNLERİ YERİNE BADEM SÜTÜ İÇİN

MALZEMELER

  • 1 su bardağı çiğ badem
  • 2 su bardağı su
  • 1 adet tülbent

BADEM SÜTÜ YAPILIŞI

1 su bardağı çiğ bademi en az 2 saat önceden normalde bir gece önceden ıslayın. Suyunu en az bir kere değiştirmelisiniz. Bademleri sıcak suya sokup 30 saniye kadar sonra çıkarın. Bu sayede kabukları rahat soyabilirsiniz. Ardından kabuklarını soyun. 2 bardak içme suyu ile bademleri blenderdan geçirin. Blednerdan geçirdikten sonra tülbentle süzün. Sütünüz hazırdır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR