Otizm Bir Farkındalıktır!

Otizm iletişim ve sosyal alanda etkileşim sorunu olan kendini tekrarlayan davranışlarla kendini gösteren bir rahatsızlıktır ve hayat boyu gelişimi etkiler. Peki bizler otizm hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz?

Otizm iletişim ve sosyal alanda etkileşim sorunu olan kendini tekrarlayan davranışlarla kendini gösteren bir rahatsızlıktır ve hayat boyu gelişimi etkiler. Halkımız otizm hakkında ne kadar bilgi sahibi ve yaklaşımları konusunda neler bilmeleri gerekir?

OTİZM FARKINDALIĞI

Son zamanlarda spektrum bozukluğu ismiyle karşımıza çıkan otizm, doğuştan gelir ve ya doğumdan sonraki yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluktur. Beynin alt yapısını ve ya fonksiyonlarını etkileyen,bir takım sinir sistemi sorunlarından olduğu düşünülür.

Özellikle kişinin duyusal sorunları öne çıkmakta olup çevre ile uyum ve iletişimini azaltmaktadır. Denge ile ilgili problemleri olabileceği gibi,hayat boyunca süren yüksek sese karşı duyarlılık,dokunma hassasiyeti,ışığa karşı duyarlılık gibi farklı semptomlar gösteren çok geniş bir yelpazedir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri